2022 Yılı Mersin Boşanma Avukatı Ücretleri

2022 Yılı Mersin Boşanma Avukatı Ücretleri

2022 Yılı Mersin Boşanma Avukatı Ücretleri

2022 Yılı Mersin Boşanma Avukatları ücretler 5.100 TL ve 15.000 TL arasındadır. Boşanma avukatları ücretleri 2022 için avukata ödenecek ücret işin zorluğuna, delillerin yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu ücretler belirlenirken 20.11.2021 tarihinde yayınlanan 2022 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi esas alınmaktadır. Bu tarife de taban ücretler yazmakta olup, üst limit yoktur. Taban tarife kanuni zorunluluk olup her avukatın uyması mecburidir. Avukatlar bu tabandan işin zorluğuna göre uzaklaşarak bir ücret talep etmektedir. Adalet bakanlığı tarafından 2022 yılı itibariyle tüm davalara %25 ücret artış yapılmıştır.

2022 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Boşanma Davası Ücretleri Ne Kadardır?

Boşanma davaları aile mahkemelerinde görülmektedir. Aile mahkemelerinin olmadığı yerde Asliye Hukuk Mahkemeleri Aile Mahkemesi sıfatıyla ilgili davalara bakmakla yükümlüdür. 2022 yılı Asgari Avukatlık Ücret Tarifesine göre Asliye ( Aile) mahkemeleri için öngörülen asgari ücret 5.100 TL’dir. Bu ücrete harç, gider avansı, tebligat gideri ve diğer masraflar dahil değildir.

2022 Yılı Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı için çekişmeli boşanma davasının ücreti 5.100 TL’dir. Bu ücret yalnız tek taraf için olup her iki tarafında ayrı ayrı avukat tutarak ayrı avukatlık ücreti ödemesi gerekmektedir. Bu ücret asgari tutar olup, bu ücrete yukarıda bahsedildiği gibi mahkeme harcı, giderler, masraflar ve vergiler dahil değildir. Ayrıca bu ücrete karşı dava vekalet ücreti, mal ayrılığı davası ücreti ve nafaka icra masrafları dahil değildir. Bunlar ayrı davalar olup ayrı ücret tarifesine tabidir. Tüm bu masraf ve davaların ortalama ücreti düşünüldüğünde Mersin ili için bir çekişmeli boşanma ve mal ayrılığı davası ortalama 10.000-22.000 TL arası tutmaktadır.

2022 Yılı Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı anlaşmalı boşanma davası ücreti 5.100 TL’dir. Bu ücret taban yani asgari olup vergi, harç ve giderler dahil değildir. Yine çekişmeli boşanma davasında olduğu gibi anlaşmalı boşanma davasında da avukatlar 2022 yılı Asgari Ücret Tarifesini baz alarak buradan davanın zorluğuna göre uzaklaşırlar.

2022 Yılı Boşanma Davaları Masrafları Nelerdir? Ne Kadardır?

Bir boşanma davasında bir çok masraf kalemi vardır. Bunlar; açılış harcı, gider avansı, tebligat gideri, tanıklık ücreti, bilirkişi ücreti, keşif ücreti, istinaf harcı, yargıtay temyiz harcı, ilgili nafakanın icrasına ilişkin masraflar ve vergidir. 2022 yılı için boşanma davalarında alınan vergi %8 olup. Katma değer vergisi alınmaktadır.

2022 Yılı Boşanma Davaları Ücreti Taksitli Ödeme Mümkün mü?

2022 yılı boşanma davaları ücretlerine taksit yapmak mümkündür. Türk Elektronik Para ve Ödeme Sistemleri A.Ş. tarafından baroların avukatlara açtığı sanal post uygulaması ile taksit ile ödeme yapabilmek mümkündür.

2022 Yılı Boşanma Davası Ücreti Başta Mı Ödenir Sonda mı?

2022 yılı boşanma davası ücretleri başta peşin olarak ödenmektedir. Fakat mal ayrılığı davasında avukatlık ücretinin sonda ödenmesi mümkündür.

Peki Mersin Boşanma Davasına Bakan Avukat Nasıl Bulabiliriz? Gelin yardımcı olalım...

 

Yurt Dışında Yaşıyorsanız Tıklayınız
İnstagram