Ağır Ceza Avukatları Hangi Davalarda Görev Yapar ?

Ağır Ceza Avukatları Hangi Davalarda Görev Yapar ?

Ağır Ceza Avukatları Hangi Davalarda Görev Yapar ?

Ağır ceza olarak adlandırılan hukuki terim, bu kapsamda değerlendirilen suçların görüldüğü mahkemeleri, bu davalara bakan avukatları ve konu hakkında hazırlanan yasaları kapsamaktadır. Buna göre ağır ceza davaları, adından da anlaşılacağı üzere cezası çok yüksek olan ve toplumun güvenliğini tehlikeye atacak olan suçları kapsamaktadır.

Ağır Ceza Davalarının Kapsamı

Ağır ceza davalarının kapsamında en sık karşılaşılan konu, kasıtlı olarak insan öldürmek ve yaralamaktır. Bununla birlikte cinsel istismar suçları da, ağır ceza kapsamına girmektedir. Reşit olmayan bireylerle cinsel ilişki yaşanması, tecavüz, taciz davaları ağır ceza konusunda değerlendirilmektedir. Bu tür suçların haricinde dolandırıcılık suçları da ağır ceza kapsamına girer. Dolandırıcılık kapsamında başkalarına ait hesapların kullanılması, kredi kartları ile yapılan dolandırıcılık, parada sahtecilik gibi suçlar bulunmaktadır. Tüm bunların dışında rüşvet, zimmet konuları, insanlara yapılan işkence, organ ticareti, insan ticareti suçları ağır ceza suçlarıdır.

Ağır Ceza Avukatının Görevleri

Bahsedilen bu tüm bu suçları içeren davalar için konunun uzmanı olan bir ağır ceza avukatı görev yapmaktadır. Bu davaların sonucunda genellikle ağır ve uzun süreli, hatta bazılarında müebbette varan hapis cezaları verilmektedir. Ağır ceza avukatları, bu suçlarla yargılanan kimselerin davalarında önemli bir role sahiptir. Bu avukatların detaylı çalışmalarıyla, ağır suçlarla yargılanan birçok kimsenin doğru delillerin toplanarak mahkemeye sunulması, konu hakkında önemli şahitlerin mahkemeye getirilmesi ile beraat ettikleri bilinmektedir. Veya daha az ceza almaları söz konusu olmaktadır

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara