Anonim Ve Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Anonim Ve Limited Şirket Nasıl Kurulur? Gelin inceleyelim.

Anonim ve Limited Şirketler

Anonim ve limited şirketler sermaye şirketleridir. Bu şirket tiplerinin geniş faaliyet sahası ve sermaye etkinliği bulunması nedeniyle bulundukları ülkenin ekonomisine doğrudan etki etmektedirler. Türk Ticaret Kanununda limited ve anonim şirket kurmak konusunu ayrıntılı olarak düzenleyen hükümler bulunmaktadır. Yenilenen ticaret kanunu ile her iki şirket türü için getirilen ortak sayısı, sözleşmede belirtilen faaliyet dışında faaliyette bulunamama kısıtlaması kaldırılmıştır. İki şirket türünün de kuruluş, sözleşme değişikliği gibi hususlar ilgili bakanlığın iznine tabi tutulmaktadır. Bu şirketlerin ticaret hayatındaki faaliyetleri ana sözleşmeleri ile belirlendiğinden hakkı kaybı doğmaması veya kısıtlamaya tabi olmamak için ticaret hukuku ve şirketler hukuku alanında uzman bir avukat danışmanlığında hazırlanmalıdır. Ayrıca bu şirket sözleşmeleri şekle tabi ve sonradan değiştirilmesi de oldukça zor gerçekleştirilebilecek türdendir.

Anonim Ve Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Ticaret hayatında yaygın olan şirket türüdür. Kuruluş amacı her çeşit ekonomik faaliyet veya konu olabilmektedir. Şirket kurucusu, ortağı veya ortakları tarafından ana sözleşmede yer alan sermayeyi ödemenin taahhüt etmesi, imzaların onaylanmasından sonra kurulmaktadır. Şirketin ana sözleşmesinde mutlaka yer alması gereken şirket sermayesi, yönetim, faaliyet konusu, hissedarlarla ilgili hususlar gibi kapsamlı konular bulunmaktadır.

Limited Şirketlerin Kuruluş Süreçleri

Limited şirketin kuruluşu da anonim şirkete benzerlik göstermektedir. Şirketin ortak sayısı 50’den fazla olamamaktadır. Şirket ana sözleşmesinde şirketin adı, yeri, faaliyet konusu, yöneticilerin adları gibi hususların yer alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara