Askeri Davalar

Askeri Davalar Nelerdir? Askeri Davaya Bakan Avukatlar Kimlerdir?

 Ülkemizde Askeri Dava avukatı diye bir avukatlık çeşidi yoktur. Sadece askeri davalara bakan avukatta yoktur. Fakat ilgilendiği alan neticesi ile askeri davalara konusunda tecrübe edinmiş avukat bulmak mümkündür.

 Bilindiği gibi son yapılan yasal düzenlemeler ile Askeri Yargıtay,Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemeler kaldırıldı.Kaldırılan askeri yargı mercilerinde dosyalar kanun yolu incelemesine, ilgilisine göre Yargıtay ve Danıştay , diğer dosyalar yetkili ilk derece adli ve yargı mercilerine gönderildi.

Yani kısacası askeri uyuşmazlıklar artık adli yargıda görülmeye başladı.

 İlgili davalar her ne kadar adli yargı mahkemelerinde görülmeye başlasa da , oluşan uyuşmazlıklar askeriye çatısı altında işlendiği için özel ve teknik davalar olma özelliğini korumaktadır.

 Hukuk büromuzun baş avukatı olan Tunç Sudi TOL, askerlik görevini Afyonkarahisar Merkez Jandarma Komutanlığında disiplin subay yardımcısı olarak yapmıştır. Gerek yaptığı görev dolayısıyla gerekse bu alana yoğunlaşması sebebiyle avukatımız yeni yasa ile kaldırılan Askeri Disiplin Kanunu ve Askeri Ceza Kanunu’na hakimdir.

Hukuk büromuzun baktığı bir takım davalar;

  • ASKERİ CEZA DAVALARI (Zimmet,İrtikap,Rüşvet,Yaralama,İnsan öldürme)
  • ASKERİ İDARİ DAVALAR
  • ASKER DAVALARI

İletişim Formu