Boşanma Avukatı Görev Kapsamı Nedir?

Her ne kadar ülkemizin hukuki müfredatında boşanma avukatı şeklinde bir görev tanımlaması olmasa da boşanma davalarında tarafların vekillerine halk arasında verilen isim olduğundan bu şekilde anılır.

Boşanma Avukatı Görev Kapsamı Nedir?

Boşanma avukatları, genel olarak Medeni Hukuk kapsamındaki biri olan Aile Hukuku kapsamında faaliyet gösteren hukuk profesyonelleridir. Sanılanın aksine sadece boşanma ile alakalı süreçlerle ilgilenmezler. Nafaka, velayet, mal ve mülklerin paylaşımı da dahil olmak üzere boşanma sürecinde sıcak başlık olan tüm etkenlerle ilgilenirler. Özellikle Mersin gibi büyük şehirlerde oldukça yoğun ihtiyaç duyulan bu profesyonellerin görev kapsamı şu başlıklar dahilinde detaylandırılabilir:

Tarafların Maddi ve Manevi Çıkarlarını Korumak

Boşanma süreci, çiftler için oldukça stresli ve yorucu bir süreç olarak öne çıkar. Bu bağlamda boşanma avukatları çiftler için oldukça zorlayıcı bir dönem olan boşanma sürecini kolaylaştırma için devreye girer. Boşanma aşamasında, müvekkillerinin maddi ve manevi çıkarlarını koruyacak yasal etkenlere odaklanan boşanma avukatları; tarafları karşılıklı dinleyerek boşanma sebebini saptamaya öncelik verir. Günümüz yasalarınca mutlaka bir sebebi olması gereken boşanma davaları sebepsiz açılamaz. Boşanma süreci evli olan çiftlerin hem duygusal hem de maddi anlamda ayrılıklarını gerektirdiğinden boşanma avukatları; velayet, nafaka, mal ayrılığı gibi konular üzerinde de dururlar.

Tedbir Başvurularının Yasal Olarak Yapılması

Boşanma avukatının önemli görevlerinden biri de tedbir oluşturma imtiyazıdır. Boşanma avukatının taraflardan herhangi birinin can ve mal güvenliğinin tehdit altında olduğunu sezdiği anda tedbir başvurusu yapma imtiyazı mevcuttur. Tedbir başvurusu, taraflardan birine iletişim engellemesi, uzaklaştırma ve nafaka gibi yaptırımların uygulanması amacıyla yapılan yasal başvurudur. Tüm bunların haricinde boşanma avukatının tedbir başvurusu yapabilmesi için boşanma davasının aktif olup olmamasının pek bir önemi yoktur. Bu noktada, boşanma avukatı taraflardan biri için risk teşkil eden durum sezdiğinde tedbir başvurusu yapabilme imtiyazını kullanmakla yükümlüdür.

Mersin Boşanma Avukatları Hakkında

Mersin boşanma avukatları, şehirde yaşaya sakinlerinin boşanma, velayet ve evlilik sonrası malların ayrılması gibi ihtiyaçlarına yardım eden profesyonel olarak öne çıkar. Mersin boşanma avukatı kapsamında birçok profesyonel isim öne çıkmakla birlikte, bunların birçoğu Mersin hukuk büroları dahilinde görev yapmaktadır. Mersin sınırları içerisinde boşanma avukatını ihtiyaç duyan kişiler, Mersin Barosu ya da hukuk büroları vasıtasıyla çeşitli isimlere ulaşabilirler.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara