Boşanma da Evi Terk Etmek Kusur Mudur?

Evi terk etmek, özel bir sebeple ayrılmak gibi sebepler boşanma davası içerisindeki maddeler arasında yer almaktadır.

Evin Terk Edilmesiyle Boşanma

Yaşanılan durum sonucunda çiftlerden birisi ortak olarak kullanılan evi terk etmesi durumun da ve burada 6 ay kadar bir süre içerisinde geri dönmemesi sebebiyle boşanma davasına sebep olarak söylene bilmektedir. Aynı zaman da eşlerden birisi diğer tarafın zorlamasıyla konuttan dışarı atılmış ise burada da yine boşanma davasına sebep olarak söylenmesi belirlenmiştir. 2 ay kadar süre içerisinde eve yeniden dönmesi davanın olumsuz bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Ancak 2 ayı geçip daha fazla süre, en az 6 ay kadar bir süre de eve dönmemiş ise burada davanın açılmasına neden olmaktadır. İki ay ya da daha az bir süre içerisinde bir eve dönmeme konusunda davanın açılması yeterli bir delil olarak görülmemektedir. Boşanma da evi terk etmek kusur mudur; avukatlar bu konu da daha fazla bilgi de bulanacaktır.

Boşanma Davasın da Kusur Neye Göre Belirlenmektedir?

Anlaşmaya varılmadan açılan boşanma davalarında ortaya konulan her delil bir kusurdur. Çiftlerden her ikisi de evliliğinde bir problem olduğunu söylüyor ise buna net bir kusur ortaya çıkarmaktadır. Hakim ortaya konulan deliller ile birlikte söylenen sözlerin aynı tutarlılık ta olmasını belirlemektedir. Bu yüzden iki tarafta kendisini haklı çıkarmak için uğraşmaktadır. Evliliğin getirdiği sorumluluğu yerine getirmeyen, ev içerisin de yaşanan herhangi bir şiddet ya da çocuklu ailelerin çocuklarına karşı anne veya baba görevini yapmamaları gibi kusurlar bulunmaktadır. Boşanma da evi terk etmek kusur mudur; hakim tarafından karara varılmaktadır.

Bir Tarafın Konuttan Direkt Olarak Ayrılması

Boşanma da evi terk etmek kusur mudur; Türk medeni kanuni maddelerinde sonuca varılmaktadır. Çiftlerden birisi oluşabilecek bir durum karşında evden uzaklaşmaktadır. Geri dönmemek üzere gitmiş ise bu süre maddeler içerisinde 6 ay ile belirlenmiştir. Burada diğer taraf bunu bir neden olarak göstererek boşanma davası açabilmektedir. Evden ayrılan taraf buna karşın bir davayı geçiştirme, davayı sonlandırma ya da davaya karşı çıkma gibi durumlar gösterememektedir.

Terk Nedeniyle Boşanma Davası

Aynı konutu paylaşan çiftlerden birisinin konutu terk etmesi konuttan uzağa gitmesi evi terk etmektir. Ve Türk medeni kanunu içerisinde bu terk nedeni olarak söylenebilir. Bununla birlikte boşanma davası süreci başlatmak için evin terk edilmesi ve eşlerden birisinin dön çağrısına kulak asılmaması davanın başlatılması için yeterli bir sebeptir. Burada evliliğin aynı konutu paylaşmak ve birlikte bir yaşam sürdürme amacına karşı çıkılması durumu bulunmaktadır. Evi terk etmek kusur olarak görünmek ile birlikte diğer tarafın haklılığını da ortaya çıkarabilmektedir. Boşanma da evi terk etmek kusur mudur; belirlenen süre dışına çıkılma durumuna göre değişmektedir.

Evi Terk Eden Taraf Eşinden Ayrı Evi Satabilir Mi?

Eşlerden birisi evi terk ederek uzaklaşa bilmektedir. Bu sırada diğer taraftan açılan boşanma davası ile birlikte evi terk sebebiyle kusur ortaya çıkmaktadır. Evi terk eden taraf diğer eşinden gizli olarak diğer tarafın da ortak bir alanı olduğu için onun rızası alınmadan evin herhangi bir şekilde satışını gerçekleştirememektedir. Fakat burada farklı bir işlem olarak tapuyu kendi üzerine alma davası açarak ilk olarak tapuyu kendi üzerine alınmalıdır. Ardından satış işlemi gerçekleştirilebilir.

Ortak bir alan olduğu için evin iki tarafında rızası alınmadan satışının gerçekleştirilmesi aynı zaman da boşanma davası süresi içerisinde yapılan bu durum mahkeme ile sonuçlana bilmektedir. Satışı gerçekleştirmeye kalkan tarafın böyle bir işe kalkışması onun da zararına olmaktadır. Boşanma da evi terk etmek kusur mudur; kişinin davranışları ile mahkeme karşında ki delilleri ile ortaya çıkmaktadır. Hâkim tarafından, her türlü yapılan karşı tarafı etkileyecek durum göz önüne serilmektedir.

Peki Boşanma Davasında Nafaka Miktarı Neye Göre Belirleniyor? Gelin nafaka miktarının neye göre belirlendiğini daha detaylı inceleyelim.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara