Boşanma Davasında Eşlerin Kusuru Neye Göre Değerlendirilir?

Evlilik iki tarafında birbiriyle kurduğu ortak bir bağdır. Bu bağ yaşanılan birtakım sebepler ile anlaşılarak ya da çekişmeli olarak sona ermektedir.

Boşanma Davasında Eşlerin Kusurunun Önemi

Boşanma davasında kusur ise oldukça önemli bir ayrıntıdır. Taraflardan birisinin ortaya bir kusur çıkarması ile birlikte boşanma davası açılmaktadır. Bunun ardından gerekli tazminat ya da gerekli nafaka işlemleri başlatılabilir. Ancak ilk olarak kusur ciddi bir değerlilik taşımaktadır. Kusurun hakim tarafından az veya kesin olarak sonuç belirleyecek tarafları bulunmaktadır. Şiddet, yalan, konut terk etmek gibi çeşitli sebepler kusur olarak görülebilmektedir. Taraflardan birisi belirlenen bir kusur ile dava açılabilmektedir. Diğer tarafın bu kusurlara karşı yetersiz kalması davasının olumsuz sonuçlanmasına da neden olmaktadır. Boşanma davasında eşlerin kusuru neye göre değerlendirilir; maddeler içerisinde bu konu ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşılabilmektedir.

Boşanmada Kusurda Neye Dikkat Verilmektedir?

Boşanma davasında eşlerin kusuru neye göre değerlendirilir; avukatların bu konuda ciddi bir şekilde çalışmalar sergilemesi gerekmektedir. Eşler arasında taraflardan birisinin açtığı dava ile boşanma süreci başlatılmaktadır. Burada o Türk medeni kanunu maddeleri içerisinde bazı birtakım veriler yer almaktadır. Kişinin kafasına göre kusur ortaya çıkartıp dava açması yanlıştır. Araştırarak boşanma davası açabilecek bir nitelikte kusur olması gerekmektedir. Hâkim tarafından da kusurun ciddiyetine göre bir boşanma davası gerçekleştirme süreci ya da erteleme süreci gibi etmenler bulunmaktadır.

Kişilerden bir tarafın evi terk etmesi, deliller ile birlikte şiddet görmesi, taraflardan birisinin çocuklarına karşı olan yeterli sorumluluğu gösterememesi, taraflardan eve geçindiren kişinin eve geçerli sorumluluğunu yapmaması gibi çeşitli birçok sebep bulunmaktadır. Bu konu da yanınız da sizin temsil edecek avukatın yeterli ve özverili çalışmalar ve araştırmalar yapması gerekmektedir. Kusur karşı tarafı haklı da çıkarabilir, haksız da çıkarabilir. Bu da mahkeme de iki tarafında birbiriyle olan kendilerini savunması sırasında ortaya çıkmaktadır.

Boşanma Sebepleri Genel Olarak Nelerdir?

Fiziksel ekonomik psikolojik olarak yapılan şiddet boşanma nedeni olarak görülmektedir. Aynı zamanda kusur olarak en ağır kusurlar içerisinde yer almaktadır. Kusur kendi içerisinde derecelere ayrılmaktadır. Az kusurlu boşanma nedenleri ile birlikte ağır kusurlu boşanma nedenleri bulunmaktadır. Hakim tarafından tek celse de boşanma sebebi olarak ağır kusurlu nedenler bulunmaktadır. Taraflardan birisinin diğer tarafa yaptığı şiddetin farklı boyutları ile birlikte aynı zaman da kişinin psikolojisine, kişinin ekonomik hayatına, kişinin fiziksel olarak zarar görmesi gibi çeşitli şiddetler genel olarak boşanma davalarının sebepleri arasında yer almaktadır. Boşanma davasında eşlerin kusuru neye göre değerlendirilir; kusurun ne olduğuna dair değerlendirmeler yapılmaktadır.

Boşanma Davası Sonucu Nasıl Gerçekleşmektedir?

Boşanma davasında eşlerin kusuru neye göre değerlendirilir; az kusurlu ve ya ağır kusurlu olarak süreç de değişkenlik göstermektedir. Duruşma sonrasında ki hakim tarafından verilecek karar kısa sürmektedir. Gerekli yazılı ve gerekli açıklamalı karar ile birlikte her iki tarafa da açıklamalar yapılabilmektedir. Süreç iki taraf için de uzamaz ise mahkemenin olduğu gün sonuçlanabilir. Taraflardan birisi sürecin uzaması için çeşitli deliller ortaya çıkarır ise ve bununla birlikte çeşitli kusurlar ortaya çıkarırsa boşanma davası sonucu da bununla birlikte uzayabilmektedir.

Boşanma Davasında Kusura Göre Tanık Belirlenebilir Mi?

Boşanma davası sırasında ortaya çıkarılmış bir kusur için tanıklar da belirlenebilmektedir. Kişinin ortaya koyduğu iddialarına karşı bir tanıdık var ise burada tam anlamıyla tarafı haklı çıkaracak tanıklar bulunmaktadır. Aynı zaman da eşlerden kendilerini ifade etmek için durumlarına şahit olmuş kişilerin onları savunması adına konuşma hakkı verilmektedir. Tanıklar mahkemeye görgü şahidi olarak çıkarabilirler. Boşanma davasında eşlerin kusuru neye göre değerlendirilir; eşlerin yanlarında ki tanıkları ile süreç de daha fazla üstün olabilmektedirler. Burada tanığın kelimeleri ve beden dili oldukça fazla bir önem taşımaktadır.

Peki Boşanmak İçin Avukata Gerek Var mı? Gelin inceleyelim.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara