Ceza Hukuku Nedir ? Ceza Avukatı Ne İş Yapar ? Ceza Davası Nasıl Açılır ?

Ülkemizde günden güne artan suç oranları ceza avukatlığını günden güne önemli bir hale getirmektedir. Hukuk büromuz mersin ceza avukatı olarak yıllardır kazandığı tecrübe ile ceza hukuku konusunda tüm Türkiye çapında yıllardır profesyonel hizmet vermektedir. Büromuz defalarca edinilmiş köklü deneyimleri ve uzman ceza kadrosu ile kovuşturma ve soruşturmanın her aşamasında gerek müşteki gerek sanık tarafında müvekkillerini ceza davalarında en iyi şekilde savunmaktadır. Avukatlarımıza “sır saklama ve gizlilik" ilkesi tarafından eğitim verilmiştir.

Sanık Avukatı

Ceza avukatının görevleri uzman hukukçu konumunda olarak, ceza hukukuna aykırı suç işlendiğinde başlatılan gözaltı süresince bu süreçte soruşturma yapmak ve kovuşturma yapmaktır. Aykırı suç işlediği iddia edilen kişiye, sanığa hukuki tam destekte bulunur. Hukuki desteğini onları savunmak adına yapan ceza avukatı sanığı polise, savcılığa, mahkemeye ya da jandarmaya karşı temsil etme görevini üstlenmektedir.

Müşteki (Şikayetçi) Avukatı

Ceza avukatının bir diğer görevi ise görevini yapmak üzere şikayetçinin ya da katılan kişi tarafında ise bu kişiler hakkında delilleri toplamak, değerlendirmek ayrıca bu konuda hukuki yazışmaları hızlandırmanın yanında maddi gerçeğin doğruluğunu ortaya çıkarmak, şüphelinin suçundan dolayı hak ettiği ceza almasını sağlamaktır.

B) Ceza davası nedir nasıl açılır ?

Ceza davası suç işleyen kişi hakkında yeterli deliller elde edilmesi ile, suç işleyen hakkında açılan bir hukuki dava türüdür.Ceza davası Cumhuriyet Savcılığı tarafından re'sen veyahut Cumhuriyet Savcılığına yapılan şikayet sonucunda açılır.

C) Soruşturma aşamasında avukata gerek var mıdır ?

Evet. Soruşturma aşaması yargılamanın en önemli aşamalarından biridir. Olayın sıcaklığı ve infiali ile söyleyeceğiniz her kelime, kovuşturma aşamasında aleyhinize kullanılacaktır. Avukatınız ifade alma işlemleri sırasında şüpheli ile birlikte hazır bulunacağından soruşturma aşamasında uzman bir ceza avukatı ile ifadenizi vermeniz en doğru şey olacaktır.

D) Ceza avukatı soruşturma aşamasında ne gibi yardımlar da bulunur ?

Ceza avukatı siz ifade vermeden önce, hakkınızda yapılan suçlamalara ait evrakları içeren dosyaları inceleme yetkisi olduğundan, siz ifade vermeden önce hakkınızda yapılan suçlamaları inceleyerek size savunmanızı hazırlar . Bu sayede kolluk tarafından tarafınıza yönlendirecek tüm sorulara hazırlıklı olursunuz.

E) Avukatla hangi aşamalarda görüşebilirim ?

Avukatınızla yargılamanın her aşamasında görüşebilirsiniz. Göz altına alındığınız da, avukatımla görüşmek istiyorum demeniz yeterlidir.

F) Ceza avukatı delil toplayabilir mi ?

Avukatlar Avukatlık kanunu madde 2 uyarınca tüm kamu kuruluşlarından bilgi ve belge alma yetkisine sahiptir. Bu sebeple şikayetçi olduğunuz bir dava da, avukatınız yargılamanın genişletilmesi hususunda delillerinizi toplayabilmektedir.

G)Ceza avukatına her şeyi anlatmalı mıyım ?

Anlatmanız sizin için en iyisi olacaktır.Tüm avukatlar "Sır Saklama ve Gizlilik" yükümlülüğüne uymak zorundadır. Bu kapsamda yargılama aşamasında avukatınızla her türlü bilgi ve belgeyi paylaşıp anlatabilirsiniz. Bu sayede avukatınız da, tüm olasılıkları bilerek, savunmanızı daha iyi hazırlamasına olanak kazanır.

H) Hakkımda verilen cezaya itiraz etmeli miyim ?

Yapılan ceza yargılamalarının yüzde 90'ı üst mahkemeler tarafından bozulmaktadır. Bu sebeple hakkınızda verilen cezalara karşı muhakkak itiraz etmelisiniz. Ceza yargılaması zor bir dal olduğundan, ilk derece mahkemesi tarafından olayın açığa kavuşturulması zordur. Kararınıza itiraz ederek dosyanızın istinaf ve temyiz hakimi tarafından tekrardan incelenmesini sağlayabilirsiniz.

H) Ceza avukatı ücreti ne kadardır ?

Avukat müvekkil Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca bir alt sınır belirlenmiştir. Avukatların bu sınıra uyması zorunludur. Üst sınır ise avukatın bilgi ve tecrübesine, davanın şartlarına, suçun konusuna göre değişmektedir.

İlgilendiğimiz Dava Türleri

  • Konu ile ilgili hazırlık aşamasında müdafilik ve hukuki yardımlar etmek
  • Savcılığa suç duyurusu hazırlamak
  • Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunuyla birlikte diğer kanunlarda ceza hukuku dahilinde uyuşmazlığı çözüme kavuşturmak
  • Askeri Ceza Davaları

İletişim Formu