Dava Dosyalarının Ayrılması Talebi Örneği

Dava Dosyalarının Ayrılması Talebi Örneği; farklı esas numaraları ile açılan fakat konusu ve tarafları aynı olan, ayrıca biri hakkında verilecek hüküm diğerini etkileyecek olan, iki farklı dosyayı birleştirmeye yarayan talep örneğidir.

Dava Dosyalarının Ayrılması HMK 167

Dava Dosyalarının Birleştirmesi Talebi Örneği dava dilekçesi ile birlikte verilebileceği gibi, dava dilekçesinden ayrı bir dilekçe ile de verilebilmektedir. Dava dosyalarının birleştirilmesi Hukuk Muhakemeleri Kanunu 166. madde ve devamında yer almaktadır. Hukuk Muhakemeleri Kanunu 166. madde uyarınca dava dosyalarının birleştirme talebinin kabul olması için her iki davanın konusunun ve taraflarının aynı olması gerekmektedir. HMK uyarınca Dava Dosyalarının Birleştirmesi Talebi Örneği talep üzerine veya kendiliğinden verilebilmektedir. Yine HMK uyarınca Dava Dosyalarının Birleştirmesi Talebi Örneğine kabul kararı verilebilmesi için aynı yargı çevresinde açılmış davalar olması gerekmektedir. Dava Dosyalarının Birleştirmesi Talebi Örneği kabul olması durumunda dosyalar ilk davanın açıldığı mahkemede birleştirilecektir. Birleştirme kararı ikinci mahkemece verileceğini de unutmamak gerekmektedir. Birleştirme HMK 166 . madde de yer aldığı gibi davaların ayrılması da HMK 167. madde de yer almaktadır. Dava Dosyalarının Birleştirmesi Talebine mahkemece ret verilmesi halinde taraflar birleştirmenin reddi kararını istinaf mahkemesine taşıyabilmektedir. Dava Dosyalarının Birleştirmesi Talebi Örneği dava dilekçesi ile birlikte hazırlanıp verilebileceği gibi dava dilekçesinden ayrı olarak da hazırlanabilmektedir. Dava Dosyalarının Birleştirmesi Talebi Örneği gibi hukuki dilekçeler için mersin hukuk büromuza ait web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Dava Dosyalarının Ayrılması Talebi Örneği

MERSİN NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

Birleştirme Taleplidir.

DOSYA NO:

DAVACI :

ADRESİ:

VEKİLİ : Av. Tunç Sudi TOL

ADRESİ: Adres antettedir.

KONU : HMK 167. Madde uyarınca birleştirme talebidir.

AÇIKLAMALAR

VE İSTEM:

Öncelikle taraflar arasında Mersin Asliye Hukuk Mahkemesi sayılı dosya da ilgili kazaya bağlı manevi tazminat davası derdest olup halen devam etmektedir. Huzurda bulunan dosya ile 2020/222 sayılı dosyanın esası ve tarafları aynıdır.

Davalar aynı sebepten doğmuş ve biri hakkında verilecek hükmün diğerini etkileyecektir. Bu sebeple tensiple birlikte huzurda bulunan dosyasının Hukuk Muhakemeleri Kanunu 167. Madde uyarınca ilgili dosya ile birleştirilmesini arz ve talep ederiz.

Davacı Vekili

Av. Tunç Sudi TOL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara