Davadan Feragat Dilekçesi Örneği

Davadan feragat; Bir davadan asillerden birinin yada ikisinin vazgeçmesi halinde davanın geri çekilmesi müessesesidir. Davadan feragat ile feragat eden dava konusu alacaklarından vazgeçmektedir.

Davadan Feragat Nasıl Yapılır?

Davadan feragat dilekçesi örneğinde vekalet ücreti konusu bulunduğundan avukat tarafından görevli mahkemeye verilmelidir. Davadan feragat davadan vazgeçmek yada sulh olmak ile aynı şey değildir. Feragat ve davadan vazgeçmenin hukuki sonuçları farklıdır. Feragat tek taraflı bir işlem olup karşı tarafın rızasına gerek yoktur. Davadan feragat dilekçesi örneği ise davadan feragat etmeye yarayan örnek dilekçe türüdür. Davadan feragat dilekçesi verildiğinde avukat vekalet ücretine hak kazanmaktadır. Davadan feragat edilmesi halinde Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca avukatlık ücretine hükmedilecektir. Davadan feragat dilekçesi örneğinde muhakkak vekalet ücreti istenip istenmediği belirtilmelidir. Uygulamada kimi zaman avukatların vekalet ücreti istemediği görülmektedir. Bu tamamen yanlış bir uygulama olup avukatların emeği ödenmelidir. Aşağıda davadan feragat dilekçesi örneği paylaşıyoruz. İlgili dilekçe örnek dilekçe olup avukatların kullanımına sunulmaktadır.

Peki Boşanma davasından feragatten yani reddinden sonra yeni dava açılabilir mi? Bu konu hakkında aklınıza takılan sorular için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Davadan Feragat Dilekçesi Örneği

MERSİN 5. TİCARET MAHKEMESİNE

DOSYA NO:

FERAGAT EDE

DAVACI:

VEKİLİ : Av. Tunç Sudi TOL

DAVALI:

VEKİLİ:

DİLEKÇE KONUSU: Yukarıda esas numarası yazılı dosyadan feragat ettiğimizi bildirir dilekçedir.

AÇIKLAMALAR

VE İSTEM:

Yukarıda esas numarası yazılı dosyadan feragat ediyoruz. Dosyada taraf olarak Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 6. Madde uyarınca vekalet ücreti talebimiz bulunmaktadır. Vekalet ücretinin ve yargılama giderinin karşı tarafa yükletilmesini, feragat nedeniyle dosyanın kapatılmasını, akabinde kesinleştirme işlemlerinin yapılmasını saygıyla arz ve talep ederiz. (Dosyada taraf olarak herhangi bir vekalet ücreti ve yargılama gideri talebimiz bulunmamaktadır.) 16.06.2022

Davacı vekili Av. Tunç Sudi TOL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara