Dolandırıcılık Suçu Savunma Dilekçesi Örneği

Bugün sizlerle dolandırıcılık suçu savunma dilekçesi örneğini paylaşacağız.

Dolandırıcılık Suçunda Savunma Nasıl Yapılır?

Dolandırıcılık suçu Türk Ceza Kanunu 157. madde ve devamında yer almaktadır. İlgili maddeye göre bir kişiyi çıkar sağlamak amacıyla hileli davranışlarla kandıran cezalandırılmaktadır. Bugün ki dilekçe örneğimizde dolandırıcılık suçu ile yargılanan sanığın, savcılığın cezalandırmasına yönelik mütalaasından sonra verilecek son savunma örneğini paylaşacağız. İlgili dolandırıcılık suçu savunma dilekçesi örnek bir dilekçe olup muhakkak konusunda uzman bir ceza avukatından destek alınması gerekmektedir.

Dolandırıcılık Suçu Savunma Dilekçesi Örneği

MERSİN 3.AĞIR CEZA MAHKEMESİNE

DOSYA NO :

SANIK :

VEKİLİ : AV. TUNÇ SUDİ TOL ( Adres antettedir.)

KONU : Cumhuriyet Savcılığının dolandırıcılık suçu sebebiyle cezalandırmaya yönelik mütalaasına karşı savunma dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR :

Müvekkil firma 2020 yılından bu yana internet üzerinden alışverişi sektöründe hizmet veren bir firmadır. 2015 yılından bu yana yüzlerce müşterisine yüzlerce ürün tedarik etmiştir. Maalesef gerek müvekkil firmanın iş yoğunluğu, gerekse müvekkilin tek kişi olarak çalışması sebebiyle ve müşterilerin “ürün iade formunu” doldurmadan iade talebinde bulunması sebebiyle son zamanlarda ürün iadelerinde bir takım sorunlar gerçekleşmiştir. Bu sorunlar neticesinde işbu iddianame müvekkil aleyhinde hazırlanmıştır. Biz iddianame de aleyhimize olan hususlara itiraz ediyoruz. Şöyle ki;

İlgili iddianame de, müşterilerce iadesini istenen ürünlerin para iadesinin yapılmadığı, müvekkile ait satış siteleri ile ilgili olarak 20 den fazla benzer şikayet bulunduğu, Uyap kaydının incelenmesinde müvekkil aleyhinde dolandırıcılık suçundan 3 adet soruşturma görüldüğü, bu sebeple şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine kanaat getirilmiştir.

İlk olarak belirtmek isteriz ki, ürünlerin para iadesinin yapılmamasının sebebi, müşterilerin ürünleri iade ederken “ürün iade formunu” doldurmamalarından kaynaklanmaktadır.(ek:1 ürün iade formu örneği paylaşıyoruz.) Müvekkil iade formu olmadan geri gönderilen ürünleri, değişim veyahut para iadesi olup olmadığını bilmediği için geri gönderememiştir.

Ayrıca müvekkil sitesinde her ürün alımı için müşterilere ( ek :2) de paylaştığımız mesafeli satış sözleşmesi imzalattırmaktadır. İlgili sözleşmenin 5. maddesinin 2 kısmında, “Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin 14 günlük süre içinde Satıcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile yapılması ve ürünün kapak mührünün açılmamış olması gerektiği” belirtilmiştir. Buna rağmen müşteki bu yazılı bildirimi yapmamıştır ve ürünün mührünü açık olarak göndermiştir. İşte tüm bu açıklanan sebeplerden ötürü ilgili ürünün para iadesi o anda gerçekleştirememiştir.

Bilindiği gibi dolandırıcılık suçu kasten işlenebilen bir suçtur. Failin amacının dolandırma kastı olması gerekmektedir. Müvekkilimin dolandırma kastı yoktur. Müvekkil yıllardır bu sektörde hizmet vermektedir. Aylık cirosu ortalama 20 30 bin TL’dir. ( ek:2 ciro gösterir belge paylaşıyoruz.) İlgili iddianame 179 TL’nin iade edilmemesi neticesinde hazırlanmıştır. Müvekkilim ilgili iddianameden haberi olur olmaz, 179 TL’yi müşteki ye ulaşarak banka hesabına iade etmiştir.(ek:3 ödeme dekont) Bu durum müvekkilimin kastının en önemli göstergesidir.

İkinci olarak iddianamenin gerekçe kısmında, müvekkile ait olan satış sitesi aleyhinde benzer şikayetler bulunduğu belirtilmiştir. Bu nokta da belirtmek isteriz ki; Türkiye’nin en kurumsal ve en iyi firmaları hakkında bile, binlerce şikayet bulunmaktadır. www.şikayetvar.com adlı web site incelenirse ilgili durum görülecektir. Müvekkil firma ne kadar iyi olursa olsun, aleyhinde her zaman şikayet olacaktır. Bu sebeple Bu şikayetlerin iddianame suçun oluşumuna gerekçe olarak gösterilmesine itiraz etmekteyiz. İlgili şikayetler delil olmaktan çok uzaktır. Ayrıca belirtmek isteriz ki Müvekkil sitesine yapılan olumsuz yorumlar olmasına rağmen, birçok olumlu yorumda vardır. (Ek:4 yorum resimleri)

Son olarak, Sayın Savcı iddianame de müvekkil aleyhinde 3 adet soruşturma dosyası olduğu, bu durumunda şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine kanaat getirdiğini belirtmiştir. Biz bu noktada “Masumiyet Karinesini hatırlatmak isteriz.” İlgili soruşturma dosyaları müvekkil aleyhine kesinlikle delil oluşturmamalıdır. İlgili dosyalar, yine aynı konudan açılmış dosyalardır. Müvekkil 100’lerce kişiye hizmet vermiştir, 3 adet müşterinin para iadesini; mesafeli satış sözleşmesinde ki kurallara uyulmaması, Iban numarası verilmemesi ve iade formu doldurulmaması sebebiyle iade edememiştir. Bu üç dosyada bununla alakalıdır.

SONUÇ VE İSTEM :

Yukarıda açıklanan sebeplerden ötürü, müvekkilin beraat etmesini, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı tarafa bırakılmasını saygılarımla vekaleten arz ederim.

Ek:1 Ürün iade formu

Ek:2 Mesafeli satış sözleşmesi

Ek:3 ciro gösterir belge

Ek:4 ödeme dekontu

Ek:5 olumlu yorumlara ait resimler

Av.Tunç Sudi TOL

Sanık Vekili

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara