İşçi İstifa Dilekçesi Örneği

İşçi istifa dilekçesi örneği, işinden istifa etmek isteyen pek çok personel için mutlaka öğrenilmesi gereken detaylardan bir tanesidir. Bu nedenle de örnek bir dilekçe hazırlamak ya da mevcut bir dilekçe üzerinden hareket etmek oldukça mühimdir. Peki, istifa dilekçesi yazarken nelere dikkat etmek gerekir? Tüm detaylara daha yakından bir göz atalım!

İşçi İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dilekçe hazırlamak için öncelikle resmi bir üslup kullanmanız gerektiğini ve düzenli bir tarz benimsemenizin çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Özellikle de doğrudan amacını ifade eden cümleler kullanmaya yönelik bir metin oluşturmalısınız. Dil bilgisi konusunda kusursuz ve anlaşılır bir tarza sahip olan işçi istifa dilekçeleri bu yönüyle oldukça değerlidir. Peki, bu üslup ve tarzın ön plana çıktığı istifa dilekçelerinin şekil bakımından nasıl olması gerekir?

İstifa Dilekçesi Örneği

Tarih: __/__ /__

SEOLANCER Dijital Reklam Çözümleri LTD. ŞTİ.

SEOLANCER Dijital Reklam Çözümleri İnsan Kaynakları Departmanının İlgisine,

__/__/__ tarihi itibarıyla başladığım …… görevimden __/__/__ tarihiyle istifa ediyorum. İstifamın onaylanmasını ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şirketiniz bünyesinde vazifemi yerine getirdiğim süre boyunca mesleğim, kişisel gelişimim ve departmanımın gelişimine katkı sağlarken şirketinizin de bana kattıklarının bilinciyle sizlere teşekkür ediyorum. Çalıştığım süre içerisinde maddi bir kayba neden olmadığım gibi pozitif bir etki yarattığım düşüncesiyle şükranlarımı sunuyorum.

Saygılarımla,

Ad Soyadı:

İmza:

Yukarıdaki örnekten de görüleceği üzere basit ve ne anlattığı konusunda oldukça güçlü bir metin kullanmak istifa dilekçesi konusunda isabetli bir seçeneğe odaklanmak anlamına gelecektir. Bu nedenle de karmaşık cümle ve kelimelerden uzak durmalısınız.

İstifa Dilekçe Örneği

İstifa Eden İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

İstifa eden işçinin kıdem tazminatı alır mı? Sorusu tartışmasız bir konudur. İşçi istifası ile birlikte işçinin kıdem tazminatı alma hakkı kalmamaktadır. Fakat işçinin istifa yerine haklı nedenle sözleşmesini fesih etmesi durumunda bu nokta işçi kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Tabi ki burada haklı nedenin iş veren tarafından kabul edilmesi yada haklı nedenin mahkeme önünde ispat edilmesi gerekecektir. İş sözleşmesinin haklı nedenlerine örnek olarak haftalık yasal çalışma süresinden fazla çalışılması, işçiye iş yerinde mobing uygulanması, işçiye görevinin dışında görev verilmesi, ücretlerinin tam olarak ödenmemesi gösterilebilmektedir.

İşçi İstifa Dilekçesi Örneğinde Yer Verilmemesi Gerekenler

İşçi İstifa dilekçesinde sık yapılan hatalardan bir tanesi de suçlayıcı ve nefret dolu ifadeler kullanmaktır. İş yeri ile ilişiğiniz kesilse de kanuni anlamda dosyaların saklanması gerekir. Bu noktada hiçbir şirket dosyalarında hakaret ve küfür içeren belgelere yer vermek istemez. Üstelik bu istifanın kabul edilmesi durumunda kötü ifadelerin de kabul edildiği anlamı çıkar. Siz de bu konuda hassas davranarak istifa dilekçesi konusunda doğru çözüme odaklanmalısınız.

Not: Bahsi geçen marka örnek olsun diye yazılmıştır. Değiştirmek isterseniz değiştirebilirsiniz.

İşçi Hakları Nasıl Hesaplanır?

İşçi hakları alacakları avukatlar tarafından hesaplanmaktadır. Kıdem tazminatı hesaplama yöntemi olarak brüt maaş x çalışılan yıl formülü kullanılmaktadır. Burada önemli nokta hesapta brüt üzerinden hesaplama yapılmasıdır. İşverenler çoğu zaman net üzerinden hesaplama yapmak istemektedir. Bu durum işçilere hak kayıpları yaşatmaktadır. Fazla çalışma ücretinin hesap yöntemi ise haftalık 45 saati aşan çalışmaların hesap edilmesi suretiyle bulunmaktadır. Fazla çalışma ücreti hesaplanması için işçinin brüt maaşı, çalıştığı saate bölünür. İşçinin 1 saatlik kazandığı ücret bulunduğunda her ay kaç saat fazla çalışılıyor ise bunla çarpılır. Çıkan sonuç fazla çalışma ücretidir. İşçilik alacaklarını hesaplamak için internette bir çok hesaplama motoru da bulunmaktadır. Bunlar yanlış yöntemler olmasa da iş hukuku konusunda uzman bir avukattan destek almak hakkınızı tam anlamıyla almanıza çok daha rahat yardımcı olacaktır.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara