İsim Değiştirme Davalarında Haklı Sebepler

İsim değiştirme davaları, mahkemelerde sık görülen dava türlerinden birisidir. Söz konusu davaların kazanılması için bazı kıstaslar önem arz etmektedir. İsim Değiştirme Davalarında Haklı Sebepleri sizlerle paylaştık.

İsim Değiştirme Davaları Genel Sebepleri Nelerdir?

Kişiler kimi zaman isimlerini beğenmemekte, ismi kendisiyle aynı olan yakın akrabaları bulunmakta (Örneğin kişinin adı Ahmet’tir ve kardeşinin ya da diğer yakınlarından birinin ismi de Ahmet olmakta; dolayısıyla bir karışıklık olabilmektedir.) ya da kişinin ismi nüfus cüzdanına yanlış bir şekilde işlenmiş olabilir. (Örneğin, “Gülsün” ismi nüfus cüzdanına yazılırken yanlışlıkla Gülsüm” şeklinde yazılmış olabilir.)

İsim Değiştirme Dava Dilekçesi Örneği için tıklayınız.

İsim Değiştirme Davalarında Haklı Sebepler Nelerdir?

Genelde çok karışık ve zorlu olmasa da mahkemeler isim değiştirme davalarının her zaman kazanacağıyla ilgili elbette bir garanti vermemektedir. Diğer bazı davalarda olduğu gibi, isim değiştirme davalarında mahkeme kişilerde isim değiştirme davası için haklı bir gerekçe aramaktadırlar. Söz konusu haklı sebepler kapsamına giren konulardan bazıları şunlardır:

– Kişinin isminin nüfus cüzdanına ve kayıtlarına hatalı bir şekilde işlenmiş olması.

– Kişinin sosyal hayatında ve iş hayatında sahip olduğu isimden farklı bir isim ile biliniyor olması.

– Kişinin sahip olduğu isim dolayısıyla yaşadığı dönemin koşullarına göre günlük hayatta ya da iş yaşamında birtakım problemler yaşıyor olması.

– İsmin onur kırıcı ya da alay edilebilir olması.

Kişi bu sebepleri mahkemeye sunarken iki kişinin şahitlik etmesi gerekir. Verilen gerekçeler mahkeme tarafından geçerli ise dava kazanılabilir.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara