Limited Ve Anonim Şirket Kuruluşu, Ana Sözleşme Hazırlanması

Limited Ve Anonim Şirket Kuruluşu, Ana Sözleşme Hazırlanması: Limited ve anonim şirket kurmak isteyen herkes öncelikle bir serbest muhasebeci mali müşavir ile anlaşıp sözleşme yapılması gerekmektedir. Bu sizin şirket kuruluş aşamalarında ve sonrasında işlemlerinizin takibi için önemlidir.

Limited Ve Anonim Şirket Kuruluşu, Ana Sözleşme Hazırlanması Aşamaları

1) Limited Ve Anonim Şirket Kuruluşu İçin Gerekli Belgeler

* E-Devlet üzerinden ortaklar için 2 şer adet ikametgah,* Kimlik fotokopileri* 3 er adet vesikalık fotoğraf* Kurulacak şirketin merkez adresi* İşyeri için kira kontratı,* Şirketin ünvanı, sermaye tutarı, pay oranları,* Şirketi temsil edecek kişi

2) Limited Ve Anonim Şirket Kuruluşu, Ana Sözleşme Hazırlanması

Şirketin resmi olarak kurulabilmesi için mersis sistemi üzerinden ana sözleşme girişi yapılmalıdır. Ana sözleşmeleri hazırlarken ticaret siciline kayıtlı benzer ünvan olup olmadığı kontrol edilmeli, ilk iki kelime benzer ise ticaret sicil müdürlüğü tarafından reddedilmektir. Anonim şirketlerde ise sözleşmesinin yazılı şekilde yapılması ve bütün kurucu ortakların imzalarının noterce onayı gerekmektedir. Ana sözleşme girişi mersis sistemine yapıldıktan sonra 5 adet ana sözleşme ortaklara imzalatılarak notere onaylattırılır. Şirketi temsil ve ilzama yetkili kişi için imza sirküleri hazırlatılır.

3) Banka Süreci

Limited şirket kuruluş aşamasında Mart/2018 de yapılan bir düzenleme ile sermaye tutarının 4/1 banka hesabına bloke zorunluluğu kaldırılmıştır. Banka hesabını şirket kurulduktan sonra açıp 2 yıl içerisinde sermaye ödemesinin yapılması gerekmektedir. Anonim şirketlerde ise sermaye tutarının yüzde 25 lik kısmı bloke ettirilir. Blokeye istinaden bankadan ticaret sicil müdürlüğüne hitaben bir yazı alınır. Bu yazıyı ticaret sicil müdürlüğüne teslim ederek şirketin tescili tamamlandıktan sonra bloke çözülerek bu tutar şirket hesabına aktarılmaktadır.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara