Limited Ve Anonim Şirketlerde Farklar Ve Ana Sözleşmeleri

Limited Ve Anonim Şirketlerde Farklar Ve Ana Sözleşmeleri

Limited ve Anonim Şirketlerinin Arasındaki Temel Farklar

Bireyler günümüzde limited ve anonim şirket kurmak için gerekli araştırmalar yaparak iki şirket türü arasında bir tercih yapabilirler. Araştırmalar süresince hukuk uzmanlarından ve avukatlardan kurumsal bilgiler almak şirketlerin kurulma aşamasında kişilere oldukça yardımcı olmaktadır. Anonim şirketler tek kişi ile kurulabilen ve maliyeti daha az olan şirket türleridir. Limited şirketler için ise tek kişi ile kurulsa da ortaklara ihtiyaç duyan bir şirket yapılanmasına sahiptir.

Limited ve Anonim Şirketlerin Ana Sözleşmelerinde Yer Alan Hususlar

Limited ve anonim şirketlerin ana sözleşmeleri imzalanma süreçleri noter huzurunda ve avukatlar eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Noter yasal bir zorunluluk iken avukatlar yer alan hususların anlaşılması için gereklidir. Yer alan temel hususların başında ilk maddede yer almak üzere şirketin ticaret unvanı belirtilir. Yine ilk maddede şirketin merkezinin bulunduğu yer de belirtilir.

Belirtilecek diğer hususlar arasında şirketin genel sermayesi ve belli başlı yerlere ödemelerin tam olarak nasıl gerçekleştirileceği yer almaktadır. Genel olarak hem limited ve anonim şirketlerin kurulması için hazırlanan sözleşmeler birçok ayrıntı içermektedir. Bu ayrıntıların iyice anlaşılması ve ileride anlaşmazlık yaşanmaması için mutlak surette iş avukatları ile çalışmakta fayda mevcut. Ana sözleşmelerde yer alan temel hususlar arasında genel kurula ve oy haklarına dair genel bilgiler de bulunuyor. Şirketin hesap dönemine ait temel bilgiler ve de ilanların şekilleri de belirtilmektedir.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara