Mersin Çocuk İstismarı Avukatı

Mersin Çocuk İstismarı Avukatı

Mersin Çocuk İstismarı Avukatı

Mersin çocuk istismarı avukatı, Mersin’de çocuk istismarı suçlarının işlenmesi durumunda başvurulan mersin cinsel istismara bakan avukatlardan bir tanesidir. Son zamanlarda yoğun bir şekilde artış gösteren çocuk istismarının önlenmesi, gerçekleştirilen istismar olaylarında suçluların hukuka uygun cezaları alması için çeşitli faaliyetler gösterilmektedir. Bu faaliyetler kapsamında Mersin çocuk istismarı avukatı, profesyonel bir şekilde müvekkillerinin haklarını korumaktadır.

Çocuk İstismarı Nedir?

Çocuk istismarını, bir çocuğa yetişkin bir birey tarafından psikolojik ya da fiziksel olarak kötü davranılmasını ifade etmektedir. Bunun yanı sıra çocuklara kötü muamele yapılması çocuk ihmali ya da çocuk istismarı ile aynı anlamdadır .Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çocuk istismarı; “Çocuğun sağlığını, fiziksel ve sosyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek uygulanan tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir.” şeklinde tanımlanmaktadır.

Çocuk İstismarı Türleri

İşlenen suça göre farklı çocuk istismarı türleri bulunmaktadır. Söz konusu çocuk istismarı türleri aşağıdaki gibidir.

Fiziksel İstismar

Fiziksel istismar, çocukların fiziksel olarak zarar görmesi ile meydana gelmektedir. Genel olarak ebeveynlerinden zarar gören çocukların tıbbi yardıma geç başvurulması ile eski yaraların çokluğu noktasında anlaşılabilmektedir. Fiziksel istismarların yinelenme oranları %20’dir. Türkiye’de gerçekleştirilen araştırmaların sonucuna göre fiziksel istismar genel olarak 4 ile 6 yaş arasında gerçekleştirilmektedir.

Cinsel İstismar

Cinsel istismar, çocuklar cinsel olarak tacize uğramasını ve istismar edilmesini ifade etmektedir. Okuldan kaçma, asosyal davranış bozuklukları, intihar girişimi en çok görülen belirtilerdir.

Duygusal İstismar

Çocukların psikolojik yollar ile istismar edilmesini ifade etmektedir. Hakaret etme, azarlama, küçümseme, tehdit etme, yokmuş gibi davranma, çocuğa küsme gibi durumlar duygusal istismardır.

Bilerek Zarar Verme

Annenin ya da babanın çocuğuna bilerek zarar vermesini ifade eder. Bu davranış neticesinde anne ve babaların tıbbi bir yardım almaları gerekmektedir.

Profesyonel Mersin Cinsel İstismar Avukatı

Yukarıda bahsedilen durumlar ile karşılaştığınızda hukuki bir yardım almak istiyorsanız profesyonel Mersin cinsel istismar avukatı size destek oluyor. Siz de Mersin cinsel istismar avukatı hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara