Mersin Dolandırıcılık Suçlarına Bakan Avukatlar

Mersin dolandırıcılık suçlarına bakan avukatlar, Mersin’de meydana gelen dolandırıcılık suçları ile ilgili faaliyetler gösteren ceza avukatlarını ifade etmektedir. Mersin’de oluşan bu dolandırıcılık suçları ile ilgili ve suçların cezaları ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mersin Dolandırıcılık Suçu Avukatı İletişim Bilgileri

Mersin Dolandırıcılık Suçu Avukatı:Avukat Tunç Sudi TOL
Telefon :+90 (535) 331 65 85
Adres :İhsaniye Mh. Zeytinlibahçe Cd. 4903. Sokak No:23 Kat:15 No:136 Profit İş Merkezi Akdeniz/MERSİN
Mail :av.tuncsuditol@hotmail.com

Dolandırıcılık Suçu

Bu suç, kanunda malvarlığına karşı işlenmiş olan suçlar bölümünde bulunan ve sık sık karşılaşılan suçlar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda dolandırıcılık suçu kapsamında mağdurun iradesi hileli davranışlar ile etkilenmektedir. Bu da mağdurun ya da başkasının zararına davranışlar sergilenmesine neden olmaktadır. Bu suçun nitelikleri halleri de mevcuttur. Örneğin, suçun belli bir dini, meslekli hususları ve sosyal hususları aracılığı ile işlenmesi nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturmaktadır.

Dolandırıcılığın hukuki bir ilişkiye dayanması ve alacağın tahsil edilmesi durumu söz konusuysa suçun oluşması ile dolandırıcılık suçu şikayet etme hakkı meydana gelmektedir. Yukarıda bahsedilen durumlardan farklı bir şekilde hukuki alacağın tahsili için de dolandırıcılık söz konusu olabilmektedir. Ancak suçun yukarıda açıklandığı gibi temel halinde şikayette bulunulması gerekmez. Dolandırıcılık suçunda öngörülen ceza 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası şeklindedir. Bunun yanı sıra adli para cezası da hükmedilebilmektedir.

Nitelikli Dolandırıcılık Suçu

Nitelikli dolandırıcılık pek çok şekilde karşımıza çıkan bir dolandırıcılık suçu türüdür. Türk Ceza Kanunu kapsamında nitelikli dolandırıcılık suçu aşağıdaki durumlarda oluşmaktadır.

  • Duyguların istismar edilmesi sureti ile kişilerin içinde bulunmuş olduğu tehlikeli durum ya da zor şartlardan yararlanmak
  • Kişilerin algılama yeteneklerinin zayıflığından yararlanmak
  • Kamu kurum ve kuruluşların, siyasi parti ya da dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması
  • Bilişim sistemlerinin banka ya da kredi kurumlarının araç olarak kullanılması
  • Yayın ve basın araçlarının sağlamış olduğu kolaylıklardan yararlanmak için
  • Sigorta bedeli almak için kişilerin kendisini yetkili biri, sigorta ya da kredi kurumu çalışanı olarak tanıtması ve bu kurumlar ile ilişkili olduğunu ifade etmesi sureti ile bireyleri dolandırması nitelikli dolandırıcılıktır.

Profesyonel Mersin Dolandırıcılık Suçlarına Bakan Avukatlar

Dolandırıcılık suçu ile karşılaştıysanız bu suçlara ilişkin profesyonel bir hukuki destek almak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Bizimle iletişime geçerek konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Avukatına sor!

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara