Mersin İş Kazası Avukatı

Mersin İş Kazası Avukatı olarak sizlere İş Kazası hukuku alanında profesyonel hizmetler veriyoruz. İş Kazası hukuku, genellikle karmaşık ve hassas bir durum olması nedeniyle, İş Kazası hukuku alanda uzman bir avukatın desteği büyük önem taşır.

Tam olarak bu noktada, sizlere alanlarında deneyimli Mersin İş Kazası avukatları olarak yardımcı olabiliriz.

Mersin İş Kazası Avukatı olarak, siz değerli müvekkillerimize en iyi hizmeti sunmak için varız. Hukukun tüm alanlarında aklınıza takılan herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen bize ulaşınız.

Mersin İş Kazası Avukatı
Mersin İş Kazası Avukatı

Mersin İş Kazası Avukatı İletişim Bilgileri

Mersin İş Kazası Avukatı :Avukat Tunç Sudi TOL
Telefon :+90 (535) 331 65 85
Adres :İhsaniye Mh. Zeytinlibahçe Cd. 4903. Sokak No:23 Kat:15 No:136-137 Profit İş Merkezi Akdeniz/MERSİN
Mail :av.tuncsuditol@hotmail.com

İş kazası , sigortalının çalıştığı yerde yürütülmekte olan iş nedeniyle işçinin bedenen veya ruhen sakatlanmasına neden olan kazalara denmektedir. İş kazası avukatı mersin olarak 4857 sayılı İş Kanunu alanında hem işçilere hem işverenlere hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Ülkemizde sadece iş kazasına bakan avukat olarak bir avukatlık dalı yoktur. Fakat iş hukuku alanında uzman hukuk bürosu vardır. Hukuk büromuz Mersin iş hukuku avukatı olarak yıllardır faaliyet göstermektedir. Aşağıda kısaca iş kazası ve iş hukuku hakkında bilgiler vereceğiz.

İş Kazası Tazminat Davası Mersin

İş kazası tazminat davası işçinin uğradığı iş kazası sonucu , sorumlu kişilere karşı açtığı maddi ve manevi tazminat davasıdır.

Tazminat davaları hem alt işverene hem üst işverene karşı açılabilmektedir.

Mersin En İyi İş Davası Avukatı

Mersin sanayi ve teknoloji bakımından gelişmiş bir şehir olup , sıkça iş kazaları ile karşılaşılmaktadır. Mersinde ki avukatlar bu sebeple iş hukuku konularında bilgilidirler.

İş Kazası Olunca Ne Yapılmalıdır ?

İş kazası olunca ilgili kaza işveren veyahut orada çalışan işçiler tarafından derhal Emniyet Güçlerine ve SGK ya bildirilmelidir.

Ölümlü İş Kazası

İş kazalarında korkunç olaylardan biri kazanın ölümle sonuçlanması halidir. Mersin avukatları ölen kişinin ailelerini koruma altında tutarak işçinin hukuki haklarını savunmaktadır.

İş Kazası Halinde Açılacak Olan Davalar Nelerdir ?

Gerçekleşen iş kazası sonucunda 3 adet tazminat istenebilmektedir. Bunlar;

  1. Maddi tazminat
  2. Manevi tazminat
  3. İş görmezlik tazminatı

Sıkça Sorulan Sorular

İş Kazası Tazminat Davası Zamanaşımı Süresi Ne Kadardır?

İş kazası tazminat davalarında zamanaşımı süresi kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıldır.

İş Kazaları Tazminat Davalarında Yetkili Mahkeme Neresidir?

İş kazaları tazminat davalarında yetkili mahkeme iş mahkemeleridir.

İş Kazalarının Nedenleri ve Sonuçları?

İş kazaları maalesef genellikle işverenlerin ihmalleri sonucu oluşmaktadır. Maalesef günümüzde şirketler daha fazla kar edebilmek için, işçinin güvenliğinden kısmaktadır.

İş Kazası Davası Nasıl Açılır?

İş kazası davası mahkemeye verilecek iş kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat dava dilekçe örneği ile açılmaktadır. İş kazası davaları teknik davalar olup muhakkak iş hukukunda uzman bir avukattan destek alınması gerekmektedir.

İş Kazası Geçiren Kişi Ne Yapmalı?

İş kazası geçiren işçi öncelikle derhal en yakın karakola başvuru yapmalı, karakola gidemiyorsa 155’i arayarak polis çağırmalıdır. İşverende 3 iş günü içinde iş kazasını SGK kurumuna bildirmelidir. Bildirilmemesi hali suç olup, bildirilmemesi durumunda işçi SGK ile bildirim yapmalıdır.

İş Kazalarında Dava Kime Açılır?

İş kazası nedeniyle açılacak davalar kusurlu işverene karşı açılmaktadır. İş kazası alt işverenin çalışma yerinde meydana geldiyse iş kazası hem alt işverene hem üst işverene açılmalıdır.

İş Kazası Davası Kaç Yıl Sürer?

İş kazası davalarında üç dereceli yargılama mevcuttur. Bu dereceler; İlk derece mahkemeleri yani yerel mahkemeler, Bölge Adliye Mahkemeleri ve Yargıtay’dır. İlk derece mahkemesinde iş kazası davası yaklaşık 1 yıl sürmektedir. Bölge adliye mahkemeleri ve Yargıtay aşamalarında da dava yaklaşık 2-3 yıl sürmektedir. Fakat ilk derece kararı sonrası kararın kesinleşmesi gerekmeyen kararlar olduğu için karar 1 yıl içinde icraya koyulabilmektedir. İş kazası davası iş davaları içinde olduğu için diğer davalara nazaran daha kısa sürdüğünü belirtmek isteriz.

Sosyal Güvenlik Kurumu İş Kazası Sonrası Ödeme Yapar Mı?

İş kazası sonrası işçinin çalışamadığı dönem boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu işçiye geçici iş görmezlik ödemesi yapmaktadır. İşçiler buna geçici iş görmezlik maaşı demektedir.

İş Kazası Raporunda Maaş Kesintisi Olur Mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor alınması durumunda yukarıda açıklandığı üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işçiye geçici iş görmezlik ödemesi yapılmaktadır. İşverenin bu ödemeyi maaştan düşme hakkı vardır. Fakat işveren tarafından ödenen tutarla SGK tarafından ödenen geçici iş göremezlik maaşının toplamı aylık normal ücretiniz kadar olmalıdır.

İş Kazası Kusur Tespitini Kim Yapar?

İş kazası kusur tespitini öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu denetim ve kontrol görevlisi memur yapmaktadır. Daha sonra açılacak davada ise kusur tespiti iş kazalarında görevli bilirkişi tarafından yapılmaktadır.

İş Kazasında İşçi Kusurlu İse Ne Olur?

İşverenin tamamen kusursuz işçinin ise tamamen kusurlu olması durumunda sorumluluğun türü belirleyici olacaktır. Eğer meydana gelen iş kazası kusura dayalı sorumluluğa tabi ise işveren maalesef sorumlu olmayacaktır. Eğer meydana gelen iş kazası kusursuz sorumluluk ilkelerine tabi olacaksa işveren kusursuz olsa dahi iş kazasından sorumlu olacaktır.

İş Kazası Geçiren Bir İşçi İşten Çıkarılabilir Mi?

Bu soruda asıl kastedilen işverenin haklı feshidir. İş kazası işverene haklı fesih hakkı tanımamaktadır. Bu sebeple işveren iş kazası sebebiyle tazminatsız olarak iş sözleşmesini fesih edemeyecektir. Fakat işveren iş kazası sonrası kendi tercihine bağlı olarak iş sözleşmesini haklı bir sebep göstermeksizin fesih edebilmektedir. Burada tabi ki işveren haklı bir sebep göstermediği için işçinin tazminatını ödemek zorunda kalacaktır.

İş Kazası Geçirdim Yasal Haklarım Nelerdir?

İş kazası geçirmeniz durumunda Borçlar kanunu uyarınca maddi ve manevi tazminat talep edilebilmektedir. Borçlar kanunu madde 54 uyarınca tedavi giderleri, kazanç kaybı, çalışma gücünün azalmasından yada yitirilmesinden doğan kayıplar, ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan kayıplar alınabilmektedir. Ayrıca Borçlar Kanunu madde 56 uyarınca da manevi tazminat talep edilebilecektir.

İş Kazası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İş kazası tazminatlarından maddi tazminatın hesap edilmesi için öncelikle iş kazası geçiren işçinin maluliyet oranın belirlenmesi gerekmektedir. Bu belirlenme sağlık kurulu raporu ile yapılmaktadır. Bu oran belli olduktan sonra işçinin son aldığı maaşta hesaba katılarak iş kazası tazminatı hesaplanmaktadır. İş kazası tazminatlarından manevi tazminatın ise bir hesabı yoktur. Hakim davanın konusu, suçun ağırlığı, maluliyetin ağırlığı, işçinin yaşadığı eleme göre takdir yetkisini kullanarak hukuka uygun hakkaniyetli bir tazminata hükmetmektedir.

İş Kazası Davalarında Avukat Ücreti Ne Kadardır?

İş kazası davalarında avukat ücreti tahsil edilen tutar üzerinden alınmaktadır. İş kazası avukatı dosyanın zorluğuna, taraf sayısına, dava uzunluğuna göre bir oran belirler. İş kazası geçiren işçi bunu kabul etmesi durumunda avukat ücret sözleşmesi imzalanır. Dava bittiğinde avukatlık ücreti tahsil edilen tutar üzerinden ödenir.

İş Kazası Maluliyet Raporu Nasıl Düzenlenir?

İş kazası maluliyet raporunun düzenlenmesi için öncelikle maluliyetin kesinleşmesi ve kalıcı hale gelmesi gerekmektedir. Maluliyetin kalıcı hale gelmesi sonrasında tedavi olduğunuz hekiminin tavsiyesi üzerine sağlık kurulu raporuna devlet hastanesinden yada üniversite hastanesinden başvuru yapılır. Bu başvuru yapıldıktan sonra iş kazası geçiren kişi tek tek poliklinikleri gezer ve oran gösterir bir maluliyet raporu düzenlenir.

İş Kazası Raporu Hangi Durumlarda Düzenlenir?

Kalıcı iş göremezlik gösterir maluliyet raporunun düzenlenmesi için iş kazası sonrası uğranılan zararın kalıcı ve sürekli hale gelmesi gerekmektedir. Kalıcı ve sürekli hale gelmemesi durumunda ilgili rapor düzenlenemeyecektir. Genelde 1 yıl süre sonrasında ilgili raporlar düzenlenmektedir. Fakat yaralanmanın mahiyetine bu 1 yıllık süre biraz daha uzayabilmektedir.

İş Kazası Sonrası Maluliyet Oranı Hangi Yönetmeliğe Göre Belirlenir?

Maluliyet oranı iş kazasının meydana geldiği tarihte yürürlükte olan yönetmelik uyarınca hazırlanmalıdır.

İş Kazası Sonrasında İşçi Ölürse Ne Olur?

İş kazası sonrasında sigortalı olan çalışan işçinin desteğinden yoksun kalan ailesine işverenden maddi tazminat niteliğinde cenaze giderleri, tedavi giderleri, destekten yoksun kalma tazminatı ve manevi tazminat talep edilebilmektedir. İş kazası sonucunda ölen işçi yakınlarına Sosyal Güvenlik Kurumunca kısa vadeli sigorta kollarından ölüm geliri bağlanmaktadır.

Sigortasız Çalışan İşçi İş Kazası Tazminatı Alabilir Mi?

Sigortasız çalışan işçiler iş kazası sırasında ilgili iş yerinde çalıştığını ve hizmet sırasında olduğunu kanıtlarsa sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın iş kazası tazminatı kazanabilecektir. Yani işçinin sigortasız oluşu ispat açısından önemlidir.

Hangi Durumlar İş Kazası Sayılır?

İşverenin iş yerinde bulunduğu sırada işveren tarafından yürütülmekte olan iş sebebiyle meydana gelen kazalar ile emziren kadının süt vermek için ayrılan zamanlarda ve işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş geliş sırasında yaşanan kazalar iş kazası olarak sayılmaktadır. Fakat işçi ulaşımı kendi aracıyla sağlıyorsa bu durumda iş kazası olarak değerlendirilmeyecektir. İş kazası sebebiyle oluşan ruhsal rahatsızlıklarda iş kazasıdır.

En İyi İş Kazası Avukatı Nasıl Bulunur?

En iyi iş kazası avukatını bulmak için iş kazası konularında uzman İş hukuku avukatı İş kazalarında tazminat miktarının artırılması hususunda bir çok özel teknik bulunmaktadır. İş hukukunda uzman avukat bu nüansları iyi bilerek yüksek miktarda tazminat almanıza olanak sağlar. Hukuk büromuz yıllardır kazandığı tecrübe ile iş kazası konularında uzmandır.

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara