Mersin Miras Avukatı

 Mersin başta olmak üzere tüm illerde faaliyet gösteren hukuk büromuz deneyimli kadrosu ile yıllardır miras hukuku konusunda hizmet vermektedir. Mersinde miras davalarına bakan bir çok avukat bulunmaktadır. Miras avukatı yasal mirasçıların hepsini bularak mirasın paylaştırılmasında yardımcı olan avukattır.

 Şunu belirtmek isteriz ki ; iyi bir miras avukatı ararken , öncelikle avukatın miras hukuku konusunda çalışmalarına bakmak gerekmektedir.

Miras hukuku davalarının en başında ortaklığın giderilmesi davası ve reddi miras davası gelmektedir.

1) Ortaklığın Giderilmesi Davası (İzale-İ Şuyu)

 Ortaklığın giderilmesi davası Türk Medeni Kanunun 642. maddesi uyarınca vatandaşlarımıza tanınan kanuni bir haktır.İlgili kanuna göre her mirasçı terekede ki belirli malların aynen, olanak yok ise satış yoluyla paylaştırılmasını mahkemeden isteyebilir. İlgili davanın en önemli noktası dava sonunda hem davacı hem davalının da dava sonucundan yararlanacak olmasıdır.

a) Ortaklığın Giderilmesi Davası Nasıl Açılır?

 Ortaklığın giderilmesi davası tek bir mirasçı tarafından da açılabilir, birkaç mirasçı toplanarak bir avukata vekalet verilmesi suretiyle de açılabilir.

b) Ortaklığın Giderilmesi Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme Neresidir ?

 Ortaklığın giderilmesi davasında görevli ve yetkili mahkeme taşınmazın bulunduğu il veya ilçede ki sulh hukuk mahkemesidir.

2) Mirasın Reddi Davası

 Miras davası, bir kişinin ölmesi sonucu mirasçılarına bıraktığı malların paylaştırılmasını sağlayan bir dava türüdür. Mirasın reddi davası ise, yasal mirasçıların murisin vefatını öğrendikleri tarihten itibaren 3 ay içerisinde borca batık olan mirası reddetmek için açtığı dava türüdür.

İletişim Formu