Nafaka Artırım Davası ve Nafaka İndirim Davaları

Mahkeme tarafından hükmedilen nafaka kesin hüküm niteliğinde olmayıp her zaman azaltmak ve arttırmak için dava açmak mümkündür.

Nafaka Artırım Davası ve Nafaka İndirim Davaları Nasıl Açılır?

Nitekim zaman içerisinde enflasyon devalüasyon sebebiyle belirlenen nafaka taraflara az veya çok gelmeye başlayabilir. Bu nokta da ilgili nafakanın azaltılması veya arttırılması içinde dava açmak pek tabi mümkündür. Örneğin 7 yıl önce aylık 500 TL bir nafaka eşe bağlanmış olsun, 7 yıl içerisinde enflasyon oranında hayat pahalılaşacağından bu nafaka miktarı ile geçinmek pek tabi mümkün olmayacaktır. Bu nokta da ekonomik sıkıntı çeken tarafın nafaka artırım davası açma hakkı doğacaktır.

Bu hak anlaşmalı boşanma davaları içinde geçerlidir. Nafaka artırım veya indirim davası hazırlanacak bir dava dilekçesi ile birlikte açılmaktadır. Dava dilekçesi Hukuk Muhakemeleri Kanununa uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.
Nafaka artırım davası açan eş yeni belirlenecek nafaka miktarına enflasyon oranında bir artışa da karar verilmesini talep edebilmektedir.,

Nafaka artırım yada indirim davaları aile mahkemelerinde açılmakta olup konusunda uzman bir boşanma avukatı tarafından açılması gerekmektedir.
Taraflar dava dilekçesi ile birlikte iddialarını destekleyen evrakları da dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir.

Peki Nafaka Nasıl Hesaplanır? Daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Nafaka Artırım Dava Dilekçesi Örneği

MERSİN 1.AİLE MAHKEMESİNE

DOSYA NO :

DAVACI :

VEKİLİ :

Av. Tunç Sudi TOL- (Adres antettedir.)

DAVALI :

DİLEKÇE :

KONUSU :

Sayın mahkemeniz tarafından 19/12/2019 tarihli tahkikat duruşmasında takdir edilen tedbir nafakasının arttırılması talebimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

Sayın mahkemeniz tarafından görülmekte olan yukarıda esas numarası yazılı Boşanma Dava dosyasının 19/12/2019 tarihli tahkikat celsesinde velayeti tedbiren anneye verilen çocuk lehine 1.000 Türk Lirası Tedbir Nafakasına hükmedilmiştir. Üstelik bu nafaka genel uygulamadan farklı olarak dava tarihinden itibaren değil duruşma tarihinden itibaren bağlanmıştır. İlgili tedbir nafakası takdiri hakkaniyete aykırıdır ve yükseltilmesi gerekmektedir.

Şöyle ki:

  • Müşterek çocuk 6 yaşındadır. Eğitim hayatına özel okulda devam etmektedir. Mevzu bahis davamızın davalısı baba bir firmada üst düzey yönetici olarak görev yürütmektedir ve 8.000 dolar maaş almaktadır. Babanın Türkiye standartlarına göre hayli yüksek olan geliri sebebiyle müşterek çocuk evlilik birliğinin bozulmasından evvel hayat standartları yüksek şekilde yetiştirilmeye alışmış bir çocuktur. Evlilik birliğinin dağılması ve müşterek çocuğun velayetinin tedbiren davacı anneye verilmesini müteakiben annesi ile yaşamaya başlamış bulunan müşterek çocuğun hayat standartlarının karşılanmaya devam edilebilmesi için davalı babanın maaşına ölçülü bir oranda arttırılarak mevcut nafakadan daha yüksek bir tedbir nafakasına hükmedilmesi gerekmektedir.
  • Ara karar ile hükmedilen nafaka miktarı çocuğun üstün yararına aykırıdır. Kabaca bir hesap yapmak gerekirse ;
  • İlgili çocuğun aylık okul ücreti aylık 1.300 TL’dir.
  • Bir günde üç öğün olarak öğün başı 15 TL den , günlük 45 TL gıda masrafı , aylık 1.350 TL – Kırtasiye, oyuncak, giyim ve diğer harcamalar 500 TL’dir. Kısacası sayın mahkemeniz tarafından takdir edilmiş bulunan 1.000 Türk Lirası tedbir nafakası taraflar için çok düşük kalmaktadır.

SONUÇ VE İSTEM :

Yukarıda arz ve izah edilen sebepler dolayısıyla ve takdiri sayın mahkemenize ait olmak üzere;

  • Müşterek çocuk lehine hükmedilen 1.000 Türk Lirası Tedbir Nafakasının, takdiri sayın mahkemenize ait olmak üzere tarafların sosyal ve ekonomik durumu, paranın satın alma gücü, küçüğün ihtiyaçları ve hakkaniyet ilkesi gözetilerek arttırılmasını vekaleten arz ve talep ederiz.29.07.2020

Davacı Vekili

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara