Uyuşturucu İle İlgili Suçlar Nelerdir?

Uyuşturucu İle İlgili Suçlar Nelerdir?

Uyuşturucu İle İlgili Suçlar Nelerdir?

Yasalara göre uyuşturucu kapsamında değerlendirilen maddelerin bulundurulması, satılması, kullanımının teşvik edilmesi gibi eylemler yasaklanmıştır. Bu eylemlere ilişkin suçlar, Türk Ceza Kanunu uyarınca belirlenen yaptırımlara dahildir. Bu kanunların iyi anlaşılabilmesi için öncelikle uyuşturucu ile ilgili Türk Ceza Kanunu suçları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Uyuşturucu İmal Edilmesi ve Satılması

Bu türden suçların başında uyuşturucu madde imal etme suçu bulunmaktadır. Gerek sentetik yollarla elle edilen uyuşturucuların gerekse çeşitli bitkilerden elde edilen ve uyuşturucu madde olarak değerlendirilen uyuşturucuların imal edilmesi yasaktır. Uyuşturucu kapsamında kabul edilen maddeler, tıbbi amaçlarla üretiliyor olsalar bile bu, yasalarca suçtur. Bu tür ilaçların üretimi ve satışı belli sağlık kurumlarına verilmiştir. Bu kurala riayet etmeyen kimseler için yasalarca belirlenen ağır yaptırımlar bulunmaktadır. Aynı şekilde imal edilen uyuşturucuların herhangi bir biçimde satılması da yasalar kapsamında suç olarak kabul edilmektedir. Bu satış şeklinde, uyuşturucunun yurt içinde satılması veya yurt dışına ithal edilmesi gibi detaylar da dahildir.

Uyuşturucu Maddeleri Bulundurma Temin Etme Suçları

Uyuşturucu maddeleri imal etmek ve satmak kadar, bulundurmak ve bunu talep eden kimselere temin etmek de büyük bir suçtur. Uyuşturucu temini ifadesi ile kastedilen şey, bir kimsenin diğer bir kimseye bir bedel talep ederek ya da etmeyerek istediği uyuşturucu maddeyi bulmasıdır. Bu kimselerin söz konusu maddeleri kullanıp kullanmadığı da, kanunlar nazarında verilecek cezaların oranı için bir kriterdir.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara