Vasi Atanması Dava Dilekçesi Örneği

Vasi kanunen kısıtlanan bir kişiye devlet tarafından, o kişinin hukuki iş ve işlemlerini yapabilmek için mahkeme tarafından atanan görevli kişidir.

Vasi Atanması Nasıl Yapılır?

Vasi, vasilik istenen kişinin bir aile yakını olabileceği gibi tamamen mahkeme tarafından yetkilendirilerek yabancı bir kişide olabilmektedir. Uygulamada en çok karşımıza vasilik durumu bir kişinin ceza evine girmesi sonucunda kısıtlanmasıdır. Bugün ki dilekçemizde vasi atanması dava dilekçesi örneğini paylaşacağız. Vasi atanması sulh hukuk mahkemesine verilecek olan vasi atanması dava dilekçesi örneği ile yapılmaktadır. Vasi atanma talebi içerir dava dilekçesi teknik davalar olup muhakkak konusunda uzman bir avukattan destek alması gerekmektedir. Aşağıda bulunan dilekçe örnek dilekçedir. Vasi atanma davaları 2-3 ay arası sürmektedir. Hakim gerekli raporları aldıktan sonra vasinin uygun olması durumunda vasilik kararı vermektedir.

Vasi Atanması Dava Dilekçesi Örneği

MERSİN NÖBETÇİ SULH HUKUK MAHKEMESİNE

DAVACI :

ADRESİ :

VEKİLİ : Av. Tunç Sudi TOL

ADRESİ : Antettedir.

DAVALI :

ADRESİ :

KONU :Vasi Atanması İstemimize İlişkindir

AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkilimiz, Ayşe ile evlenmiş olup 2019 yılında anlaşmalı olarak boşanmışlardır. Evlilikleri süresince taraflar tek çocuk sahibi olmuştur. Çocuk boşanma sonucu velayet anneye verilmiştir. Fakat 2002 doğumlu çocuk 2020 yılı itibari ile reşit olmuştur.

2-) Çocuğun ismi Gündüz AK (T.C.33252352). Kendisi özel bakıma muhtaç bir çocuktur. Doğuştan Otizm F85.0′ dür ve %90 vücut fonksiyon kaybı vardır. Boşanmalarından bu yana Gündüz annesinin yanında yaşamaktadır.

3-)Müvekkilimiz, Gündüz’ün tek başına yapması gereken işlemleri fiziksel olarak yerine getirebilecek durumda olmadığının farkındadır bu sebeple kendisine vasi olarak atanmasını talep etmektedir. Bu nedenle müvekkilimizin çocuğunun, müvekkilimize vasi olarak atanması isteminde bulunulması zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER:4721 S. K. m. 405, 408, 413, 414, 419, 6100 S. K. m. 382-388

HUKUKİ DELİLLER :Vesayet Altına Alınması istenen Kişinin Nüfus Kaydı, aile nüfus kayıt örneği, 06.05.2009 tarihli Mersin Devlet Hastanesi Baş hekimliğince düzenlenmiş raporu, bilirkişi incelemesi, Tanık Beyanları ve sair tüm deliller.

SONUÇ VE İSTEM :

Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, müvekkilimin oğlu Gündüz’ün vesayet altına alınmasına ve müvekkilimin de oğluna vasi olarak atanmasına karar verilmesini müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz. 13.06.2023

EKLER :

1.06.05.2009 tarihli Mersin Devlet Hastanesi Başhekimliği raporu

2.Bir adet özel yetki içerir onaylı vekaletname örneği.

İstem Sahibi Vekili

Av. Ceyhun GÜVEL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara