Vekillikten Çekilme Dilekçesi Örneği

Vekillikten Çekilme Dilekçesi Örneği avukatlar için kullanılan dilekçe örneğidir.

Vekillikten Çekilme Dilekçesi

Vekillikten çekilme dilekçesi ile bir avukat vekillikten çekildiği beyan etmekte ve mahkemede bulunan görevinden istifa etmektedir. Vekillik görevi kutsal bir görev olup bir uyuşmazlığı iyisiyle kötüsüyle üstlenmektir.

Vekil ve müvekkil ilişkisi güvene dayalı bir ilişkidir. Bu noktada taahhüt edilenlerin yapılması her iki taraf içinde çok önemlidir. Vekillikten çekilme ise artık vekillik ilişkisinin avukat tarafından üstlenilmesinin istenmemesidir. Bir vekil bir dosyanın takibinden vazgeçmesi yani vekillikten çekilmesi mümkündür. Vekillikten çekilmesi aşağıda bulunan dilekçenin ilgili mahkemeye verilmesi suretiyle oluşmaktadır. Burada bir kaç önemli husus vardır. İlgili vekillikten çekilme dilekçesi dilekçenin verildiği tarihte değil, verildikten sonra 2 hafta sonra hüküm doğurmaktadır. Yani 2 hafta boyunca vekilin asil görevleri devam etmektedir. Yine burada önemli olan husus vekillikten çekilme dilekçesinin ilgiliye tebliğidir. Maalesef mahkemeler tebliğ yapmayı unutmaktadır.

Vekillikten çekilme herhangi bir şarta bağlı değildir. Bir vekil bir dosyadan çekilmek istemesi halinde mahkemeye vereceği bir dilekçe ile vekillikten çekilebilecektir. Fakat burada şöyle bir ayrıntı bulunmaktadır. Avukatın vekillikten çekilmesi haklı bir sebebe bağlıysa müvekkili ile arasında olan avukat ücret sözleşmesinde belirlenen ücretin tamamına hak kazanır. Eğer avukat vekillikten çekilmesi haklı bir sebep olmaksızın yapıldıysa o halde avukat sadece o ana kadar olan ücretlere hak kazanacaktır. Daha fazla avukat ücret istemeyecektir. Bu noktada vekilin çekilmesinin haklılığının tespiti önemli bir husus olacaktır.

Vekillikten Çekilme Dilekçesi Örneği

MERSİN 5.AĞIR CEZA MAHKEMESİNE

DOSYA NO :

VEKİLLİKTEN ÇEKİLDİĞİNİ BİLDİREN : Av. Tunç Sudi TOL

DİLEKÇE KONUSU : Sanık vekilliğinden çekilmemizi bildirir dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR :

Yukarıdaki dosya numarasını belirttiğimiz ve mahkemenizde görülmekte olan dava da müvekkilimiz ile dosya kapsamında avukatlığın gerektirdiği ciddiyette iletişim kuramadığımız, haberimiz olmadan ikinci bir avukat tuttuğu için, ve avukatlık ücreti ödemediği için vekalet ilişkisini sonlandırma zorunluluğu hasıl olmuştur. Bu sebeple sanık vekilliğinden çekiliyoruz. Çekilme dilekçemizin ivedi şekilde sanığa tebliğ edilmesi arz ve talep olunur. 14.09.2023

SANIK VEKİLİ

Av. Tunç Sudi TOL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara