Velayet Davası Sonuçları

Boşanma davalarında çocuğun bakım ile yasal hakkının ve sorumluluklarının anne veya babaya verilmesidir.

Velayet nedir?

Boşanma davalarında çocuğun bakım ile yasal hakkının ve sorumluluklarının anne veya babaya verilmesidir. Her çocuk anne baba bakımına ihtiyaç duyar ve bu reşit oluncaya kadar devam eder. Anne ve baba evlenmeden önce çocuk dünyaya gelmişse velayet hakkı anneye aittir.

Anne ve babanın görevi çocuğun en iyi şartlarda yaşamasını sağlamak, ona özen göstermek, sağlıklarını korumak ve eğitim hayatlarının sorunsuz ilerlemesi için sağlıklı kararlar alıp tüm masrafları karşılamalıdır. Bu haklar Türk Medeni Kanununa göre düzenlenmiştir.

Mahkemeye Velayet Davası Açma

Velayet davası boşanma davası sırasında ya da velayetin değiştirilmesi için açılan davalardır. Çocuğun bakımını ve menfaatlerini hangi taraf en iyi şekilde yerine getirirse çocuk o kişiye verilir. Çocuk anne veya babada kalsa bile diğer tarafın sorumluluğu da bulunmaktadır.

Boşanma davası sırasında çocuk içinde nafaka talep edilebilir ve nafaka sorumluluğunu yerine getirmeyen taraf şikayet halinde 3 ay hapis cezası ile cezalandırılır.

İletişimin Kesilmemesi

Velayet davalarında boşanan eşlerin çocukları ile olan iletişimi kesilmemelidir.

Mahkemenin verdiği kararlara uyulmalı ve çocuk belirlenen zamanlarda anne veya baba ile görüştürülmelidir. Diğer ebeveynin de çocuk üzerinde sorumluluk ve hakki vardır ve bu engellenemez.

Velayet hakkini alan kişi bu hakkı kötüye kullanmamalı, çocuğun hayatını tehlikeye atacak davranışlar da bulunulmamalı psikolojisini bozacak davranışlarda bulunulmamalıdır. Ayrıca velayeti alan kişi yeniden evlenirse veya velayet hakkını kötüye kullanırsa karşı taraf velayetin değiştirilmesi davası açabilir.

“Velayet Davası Sonuçları” üzerine 2 yorum

  1. merhaba ben eşimden ayrılalı 3seneyi geçti anlaşmalı boşandık bir oğlum bir kızım var sadece maddi olarak bir miktar destek çıkıyor kendisi hafta sonları görme günleri yaz tatillerinde götürmesi gerekiyor fakat iki ayda yada daha uzun zamanlarda dahi götürmez bı kaç ayda bir gelir gezdirir geri getirir bayramlarda bir kaç gün götürür okadar ilgi vs bunlar yok herşeyiyle ben ilgileniyorum eğer ben evlenirsem kızımı alabilirmi çünkü sırf bana inat alacağını söylüyor napabilirim🤦

    Yanıtla

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara