Vergi Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Vergi cezasına itiraz dilekçesi hazırlanırken davacı, davalı, uyuşmazlık miktarı, uyuşmazlık konusu, kesilen vergi cezası ve hukuka aykırılık sebepleri teker teker sıralanmalıdır.

Vergi Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Vergi cezalarına karşı itiraz vergi mahkemesine yapılmaktadır. Vergi cezalarına karşı 30 gün içinde vergi ceza mahkemesine itiraz dilekçesi ile dava açılmalıdır. Vergi cezasına itiraz dilekçesi hazırlanırken davacı, davalı, uyuşmazlık miktarı, uyuşmazlık konusu, kesilen vergi cezası ve hukuka aykırılık sebepleri teker teker sıralanmalıdır. Aşağıda bulunan dilekçe örnek dilekçedir. Vergi cezalarına itiraz dilekçesi teknik davalar olup muhakkak konusunda uzman bir mersin vergi avukatından destek alınması gerekmektedir. Hukuk büromuz vergi hukukuna yönelik konularda uzmandır. Vergi hukukunda usul kuralları ve hak düşürücü süreler çok önemlidir. Vergi hakimleri diğer hakimlerden ayrı olarak usul kurallarına çok dikkat etmektedirler. Vergi mahkemelerinde tanık delili kullanılmamaktadır. Bu sebeple ispat koşulları ayarlanırken yazılı delil olarak ayarlanmalıdır.

Vergi Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

MERSİN NÖBETÇİ VERGİ HUKUK MAHKEMESİNE

ÖDEME EMRİNE İTİRAZ EDEN :

VEKİLİ : Av. Tunç Sudi TOL

ÖDEME EMRİ GÖNDEREN :Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı

İTİRAZA KONU ÖDEME EMRİ :04.10.2023 tarihli Mersin Liman Vergi Dairesi 2022100466Euj000001 ‘ı ödeme emri (Ek:1)

BİLDİRİM TARİHİ : 04.10.2022

UYUŞMAZLIK KONUSU : İdarece kesilen vergi cezasına karşı itiraz dava dilekçemizdir.

UYUŞMAZLIK MİKTARI:5.426,96 TL

AÇIKLAMALAR :

Daha önce tarafımızca Mersin 2.Vergi Mahkemesi 2023/1009 esas sayılı dosyası ile ilgili ödeme emrinin iptali için dava açılmış , dava dilekçesinde ki eksik hususlar nedeniyle 2022/946 sayılı 18.10.2022 tarihli karar ile davamız ret olmuştur. Tarafımıza verilen 30 güne binaen belirtilen eksikler giderilerek aşağıda bulunan dilekçemiz hazırlanmıştır. Şöyle ki ;

Müvekkile tebliğ edilen ödeme emri yasaya aykırıdır. Şöyle ki ;

1)Müvekkil Mezitli Taksi durağı sahibi olup ticari taksi şoförlüğü yapmaktadır. (Ek:2 Müvekkilin durak sahibi olduğuna dair belge ) Müvekkil 08.10.2022 tarihli 0534 651 00 11 numaralı hattan kadın bir şahıs tarafından aranmış , bunun üzerine müvekkil durakta bulunan 33 S 1250 plakalı aracı alarak şahsı almaya gitmiştir.

2)Şahsı belirttiği adresten almış bavullarını bagajına her taksicinin yapacağı gibi yerleştirmiş ve talep edilen yere doğru götürmek üzere yola çıkmıştır. Akabinde müvekkil seyir halinde iken asayiş çevirmesine rastlamış , ilgili araç polis ekiplerince durdurulmuş , taksinin bagajında duran kapalı bavul açılmış ve bavulun içinde müşteri Deniz AKGÜN’e ait kaçak sigaralar bulunmuştur.

3)Bunun üzerine kolluk ekiplerince idari para cezası düzenlenmiş ve tarafların ifadeleri alınmıştır. Bunun akabinde Mersin Liman Vergi Dairesince ekte bulunan ödeme emri müvekkile gönderilmiştir.

4)Ek:3 te paylaştığımız ifadelerden de açıkça anlaşılacağı üzere kaçak sigaraların sahibi Deniz AKGÜN’dür. 09.10.2022 tarihinde alınan ifadesinde “Bu sigaraların içmek için satın aldım. Kesinlikle amacım satmak değildir. Taksi ve taksi sürücüsünün bu olayla hiçbir ilgili yoktur…” şeklinde beyan verdiği görülmektedir.

5)Kısacası ilgili idari yaptırım neticesinde müvekkile ilgili cezaların kesilmesi hukuka aykırıdır. Müvekkilin taksici olarak müşterilerinin bavulunu araması yasaktır. Müvekkil 3 yıldır ilgili durağı işletmektedir. İlgili eylemlerden müvekkilin sorumlu tutulması hayatın olağan akışına aykırıdır. Müvekkilin ilgili borç ile hiçbir bağlantısı yoktur.

Zaten haricen yaptığımız araştırmalarda Deniz AKGÜN’ün aynı şekilde bir çok kez idari yaptırım cezası aldığı tespit edilmiştir. Bu sebeple öncelikle ilgili şahsın adli sicil kaydının araştırılmasını bunun akabinde yasaya ve usule aykırı düzenlenen ödeme emrinin iptali gerekmektedir.

SONUÇ VE İSTEM:

Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığımız nedenlerle ; itirazımızın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen 5.426,96 Türk Liralık ödeme emrinin iptaline karar verilmesini , yargılama gideri ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini arz ve talep ederiz.24.10.2022

1)Yasaya aykırı Ödeme emri

2)Müvekkilin durak sahibi olduğunu gösterir belge

3)Taraf İfadeleri

4)Kimlik Fotokopisi

5)Vekaletname

İtiraz Eden Vekili

Av. Tunç Sudi TOL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara