Yabancı Mahkeme Kararlarının Türkiye de Tanıtılması

Yabancı Mahkeme Kararlarının Türkiye de Tanıtılması

Yabancı Mahkeme Kararlarının Türkiye de Tanıtılması

Başta yargıya en çok intikal eden boşanma ve alacak / verecek davaları olmak üzere, yabancı mahkemelerde alınan kararların Türkiye mahkemelerince tanınması ve bu kararların işlemlerinin yapılarak mahkemelere tanıtılması oldukça önemlidir. Mahkemelerimizin bu konuyla alakalı 5718 Sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun`un 54. maddesine göre hareket etmektedirler ve yurt dışındaki mahkeme kararını tenfiz etmeleri gerekmektedir.

Nasıl Bir Süreç İzlenmelidir?

Tenfiz kararı için önce başvuru yapılması gerekir ve mahkeme sonucunun aslı ile onaylı bir tercümesi dosyaya eklenmelidir. Tenfiz davalarına Asliye Hukuk Mahkemeleri bakmaktadır ama aile hukuku içine giren davalara Aile Mahkemeleri de bakabilmektedir. Tabii bunun için öncelikli olarak yapılması gerekenlerin başında konuyla alakalı iyi bir avukat bulmak gelmektedir. Tenfiz kararı almak için yolun doğru izlenmesi mühimdir.

Kararın Türk Mahkemelerince Tanınması

Yabancı mahkemenin kendi ülkesinde verdiği kararın, ülkemizde kesin olarak tanınması ve kişi tarafından yabancı mahkeme kararlarının Türkiye de tanıtılması için mahkemenin yabancı mahkemenin ilamının tenfize uygunluğunu kabul etmesine bağlıdır. Tanıma ve tenfiz konusunda avukat yardımıyla yapacağınız işlemler sonucunda kararın tanınması ve uygulanması sağlanacaktır. Tenfiz kararı, tanıma konusunda en net karardır. Eğer Türkiye’de bu kararın infaz ya da icrası mümkün değilse tanıma kararı da alınabilir. Bütün bunlar için mahkemeye yabancı mahkeme ilamı ve bütün belgelerin hem aslı, hem de onaylı birer tercümesi gerekmektedir. Konusunda uzman bir avukat gereken desteği verecektir.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara