Adli Yardım Talebi Dilekçe Örneği

Adli yardım; Mahkeme masrafları yada avukatlık ücretinin devlet tarafından karşılanmasını sağlayan bir müessesedir. Adli Yardım Talebi Dilekçe Örneğini şimdi sizlerle paylaşacağız.

Adli Yardım Talebinde Nasıl Bulunulur ve Şartları Nelerdir?

Ülkemizde adli yardım ile avukat yardımını barolar, mahkeme masrafına ilişkin adli yardımı hazine vermektedir. Adli Yardım Talebi Dilekçe Örneği ise davacı yada davalının mahkemeden mahkeme masraflarının devlet tarafından karşılanmasına imkan veren dilekçe türüdür. Adli Yardım Talebi Dilekçesini avukatınız verebileceği gibi kişinin bizzat vermesi de mümkündür. Adli Yardım Talebi Dilekçe Örneği hazırlarken muhakkak talepte bulunanın maaş alıp almadığı, alıyorsa maaş bilgisi evrakı, taşınır yada taşınmazı yoksa bu durumu belgelendirmesi gerekmektedir. Adli yardım talebi verilebilmesi için hakim kararı şarttır.

Adli yardım talep eden kişi talep dilekçesinde iddiasını ispat eden delilleri de sunarak mahkemeden adli yardım talebinde bulunur. Adli yardım kararı verilebilmesi için kişinin mahkeme masraflarını karşılamayacak durumda olması ve bu durumun kanıtlanması gerekmektedir. Adli yardım kararı verildikten sonra daha önce alınan mahkeme masrafı var ise kişiye iade edilir.

Adli Yardım Talebi Dilekçe Örneği

MERSİN 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ

Dosya No: 2020/222

Adli Yardım Talebinde

Bulunan Davacı:

Vekili : Av. Tunç Sudi TOL

Adres antettedir.)

Dilekçe Konusu: ADLİ YARDIM talebi dilekçesidir.

Açıklamalar:

Haricen yapılan görüşmelerde 800 TL adli tıp rapor ücretinin yatırılması gerektiği mahkemenizce bildirilmiştir.

Müvekkil 20 yıl önce eşini kaybetmiş olup ilk okul mezunudur. Geçimini rahmetli babasının emekli aylığı olan 2.742 TL ile geçirmektedir. 64 yaşında, kaza sebebiyle %14 iş göremez ve bakıma muhtaçtır. Başkaca bir geliri yoktur. Babasından kalan evinde yalnız ve tek yaşamaktadır. İlgili kaza sebebiyle bir çok sağlık ve mahkeme masraf yapmak zorunda kalmış ve gelinen ekonomik krizde artık bu masrafları karşılayamaz hale gelmiştir.

Bu sebeplerle müvekkil için adli yardım talebinde bulunma zarureti doğmuştur. Ekte emekli aylığı bilgisi gösterir emekli maaşı barkod ile e devlet çıktısını, müvekkile ait taşınır ve taşınmaz kaydını paylaşıyoruz.

Sonuç Ve İstem:

Yukarıda arz ve izah edilen sebeplerden ötürü; ADLİ YARDIM talebimizin kabulünü ve yapılan masrafların müvekkile iadesini arz ve talep etmekteyiz. 25.03.2022

Ek:1 Emekli Maaşı Gösterir Belge

Ek:2 Taşınmaz gösterir belge

Ek:3 Taşınır gösterir belge

Davacı Vekili

Av. Tunç Sudi TOL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara