Anamur Ceza Avukatı

Anamur Ceza Avukatı: 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 2. Maddesi ve 1. Fıkrasına göre ‘’Kanunun açıkça suç saymadığı hiçbir fiil, suç sayılmaz ve kimseye ceza verilemez’’ Anamur ceza avukatı, sanığın ya da davacının haklarını savunarak, bu süreci takip edecek ve mahkeme sürecinde gerekli olan yönetmelikleri uygulayarak, müvekkilinin mahkemede savunulmasını sağlayacaktır.

Suç ve Ceza Kavramları

Genel ceza hukukunun temelini oluşturan suç ve ceza kavramı, toplumun refahını bozacak, huzuruna yönelik davranışlarda bulunacak veya bulunan kişilerin sorgulanmasını uygun görmektedir. Bu sorgulama aşamasında, kişinin suç girişiminde bulunması ya da suçu fiilen işlemesine karşın delilerin toplanmasına dönük bir yöntem uygulanacaktır. Muğlak ve belirsizlik durumlarına karşı sanığın suçsuzluğu kanıtlanana kadar süreç devam ettirilmekte, Türk Ceza Kanunu somut delillerle cezayı işleme almaktadır. Anamur ceza avukatı bu konuda, bizzat işlenmiş suçlara karşı müvekkilinin davalı ya da davacı olması durumlarında kanunlara yönelik çalışmalar gerçekleştirerek süreci takibi alacak, bu alanda duruşmada müvekkilin temsil edilmesine yönelik görevini yerine getirecektir.

Ceza Hukuku Suç Maddeleri

Ceza hukuku Türk Ceza Kanunlarının 5237. Maddesini kapsamakta ve bu süreçte gerekli olan mahkeme sürecini de yürürlükte işlemektedir. Burada sanık her zaman duruşmaya katılmalı ve duruşmaya katılmadığı takdirde göz altına alınmasına yönelik uygulamalar getirilmesi durumu da söz konusudur. Türk Ceza kanunun maddeleri arasında, kişinin;

  • Hayata kast etmesi veya kavgaya karışması
  • İnsan yaralama veya öldürme
  • Nitelikli dolandırıcılık, bilişim suçları ve zorla insan alı koyma
  • Tehdit, işkence ve kundaklama suçlarına karışma
  • Devlete karşı örgütlenme ve kamuya zarar verme
  • Devletin sırlarına dönük çalışmalar yapma, casusluk
  • Mesleğin kötüye kullanımı
  • Uyuşturucu ve çete işlerine karışma

Ceza Hukuku Dava Süreci

Ceza hukuku dava süreci, işlenen suçun boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Öncellikle mağdurun ve sanığın duruşmaya katılması, mağdur hayatını kaybetmişse, davayı açan kişinin duruşma sürecini takip etmesi gerekmektedir. Ceza hukuku çerçevesinde incelenmekte olan kanunlara göre, kişi suç sayılan bir eyleme geçmiş ve sonucunda kişi ya da kişilerin zarar görmesine neden olmuşsa, delillerin kullanılması gerekmektedir. Türk kanunlarına göre bütün suçlamalar ve suç sayılan durumlar delillerle ve somut gerçeklerle incelenebilmektedir. Birinin suçlaması üzerinden ceza verilemez, bu suçlamanın kanıtlanması gerekir. Dava süreci de sanığın işlediği suçun gerçekliğinin ortaya çıkmasına karşın sürebilmekte, dava zaman aşımına uğradığı takdirde davacı tarafından tekrar başvuru yapılabilmektedir.

Anamur Ceza Avukatı Görev Tanımı

Ceza avukatı, Türkiye’de branşlaşma olmamasına rağmen alanında uzmanlaşarak müvekkilini en iyi şekilde temsil edebilmektedir. Anamur ceza avukatı kapsamında, müvekkilin mahkeme süreci hakkında bilgi edinmesi, kanunlarla aydınlatılması, duruşmada savunulması ve delilerin toplanması için gerekli olan bütün işlemlerin yapılması sağlanacaktır. Bu süreçte avukatın, müvekkiline garanti verici konuşmalar yapmadan, aynı zamanda kanunlardan bağımsız olarak sözler vermeden profesyonel yaklaşması önemlidir. Ceza hukuku tanımına uygun, duruşma ve mahkeme usullerine uyumlu aynı zamanda sürece dahil edilmiş şekilde ilerleme kaydedilmesi hem avukat hem de müvekkil için oldukça önemlidir. Ceza hukuku çerçevesinde mahkeme süreci de, delilerin toplanması kadar önemli olmaktadır.

Anamur Ceza Avukatı Ve Danışmanlık

Anamur ceza avukatı, özel ceza kanunu üzerinden ve Türkiye Cumhuriyeti Kanunları üzerinden gerekli olan bütün işlemleri gerçekleştirecek, yönetmeliğe uygun mahkeme sürecine dahil olacaktır. Müvekkilin mahkemede temsil edilmesi, dosya ve delilerinin sunulmasının yanı sıra aynı zamanda kanun maddeleri hakkında da müvekkilini bilgilendirmekle yükümlüdür. Bu süreçte suçlunun suçsuzluğunun ispatlanması aynı zamanda delilerin mahkemeye sunulmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Ceza hukuku çerçevesinde uzmanlaşmış olan avukatlar, genel ve özel ceza hukukuna göre gerekli olan bütün incelemeleri yapabilmektedir.Anamur üzerinden ceza hukuku çerçevesinde avukat başvurusu yaparak sürecin başlatılması aynı zamanda danışmanlık hizmeti de alınması sağlanabilmekte, Türkiye’de yaşamakta olan her vatandaş avukat tutarak duruşmaya katılma hakkı sağlayabilmektedir.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara