Araç KM Düşürme Savcılığa Suç Duyurusu Örneği

Araç KM Düşürme Savcılığa Suç Duyurusu Örneği ile araç km düşürme sebebiyle tazminat davasını birbirinden karıştırmamak gerekmektedir. Araç KM Düşürme Savcılığa Suç Duyurusu Örneği ile sadece kamuya karşı suç işleyen kişi cezalandırılır.

Araç KM Düşürme Savcılığa Suç Duyurusu

Araç KM Düşürme Savcılığa Suç Duyurusu Örneği; araç kilometresinin düşürülmesi nedeniyle oluşan suça karşı kullanılacak şikayet dilekçesi türüdür. Araç km düşürme Türk Ceza Kanunu uyarınca dolandırıcılık suçunu oluşturmaktadır. Bu noktada araç kilometresi düşüren kişi, şikayet edilmesi durumunda Türk Ceza Kanunu uyarınca dolandırıcılık suçunu işlemiş olacaktır ve cezalandırılacaktır. Araç KM Düşürme Savcılığa Suç Duyurusu Örneği ile araç km düşürme sebebiyle tazminat davasını birbirinden karıştırmamak gerekmektedir. Araç KM Düşürme Savcılığa Suç Duyurusu Örneği ile sadece kamuya karşı suç işleyen kişi cezalandırılır. Eğer KM düşürme sonucu maddi bir zarara uğramış iseniz o zaman araç km düşürme sebebiyle tazminat davası açmak gerekmektedir. Araç KM Düşürme Savcılığa Suç Duyurusu Örneği teknik bir dilekçe olup muhakkak konusunda uzman bir destek almanız gerekmektedir.

Araç KM Düşürme Savcılığa Suç Duyurusu Örneği

MERSİN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

ŞİKAYETÇİ :

ADRES :

VEKİLİ :

ŞÜPHELİLER:

ADRES:

SUÇ: Dolandırıcılık

SUÇ TARİHİ: 25.05.2021

SUÇ YERİ: Mersin 10. Noterliği

AÇIKLAMALAR:

Müvekkil firma 25.05.2021 tarihinde Mersin 10.’ncü noterliğinin, yevmiye numaralı işlemi ile şüphelilerden 47.000 TL bedel karşılığında 33 BR 301 Plakalı Fiat Doblo marka aracı satın almıştır.

Aracı satan şahıs olan şüpheli, aracın kilometresinin göstergede bulunduğu üzere orijinal olduğunu beyan etmiştir. Araç satılırken km göstergeside 233.000 KM’dir. ,

Aracı satın aldıktan sonra şüphelinin sattığı otomobile ilişkin km sorgusunu yaptırdığımda orijinal kilometresinin ;

-2013 yılında 244.837 KM olduğu, bunun 2014 yılında 120.398 KM’ye düşürüldüğü açıkça görülmektedir.

Dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için; failin bir kimseyi, kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp, onun veya başkasının zararına, kendisine veya başkasına yarar sağlaması gerekmektedir.

Hile nitelikli bir yalandır. Fail tarafından yapılan hileli davranış belli oranda ağır, yoğun ve ustaca olmalı, sergileniş açısından mağdurun inceleme olanağını ortadan kaldıracak nitelikte bir takım hareketler olmalıdır. Kullanılan hileli davranışlarla mağdur yanılgıya düşürülmeli ve bu yanıltma sonucu yalanlara inanan mağdur tarafından sanık veya bir başkasına haksız çıkar sağlanmalıdır.

Kilometre saati ile oynandığı anlaşılan araca ilişkin, şüphelinin bu davranışının Türk Ceza Kanunu kapsamında hile niteliğinde olduğu ,şüphelinin bu davranışları ile müvekkil firmayı kandırmayı başardığı ve bu suretle 30.000 TL’nin çok altında satabileceği aracı müvekkil firmaya 44.000 TL fiyata satarak, şirketin zararına olacak şekilde ,kendine yarar sağladığı yapılacak incelemeler neticesinde anlaşılacaktır.

Şüpheli ile yaptığımız görüşmede bu durumdan haberdar olmadığını beyan etmektedir,bu savunmanın gerçeği yansıtmadığı,aracı kullanma süresi de dikkate alındığında fiili kasten,bilerek ve isteyerek gerçekleştirdiği ortadadır.

Basit bir inceleme ile anlaşılamayacak ve ancak teknik inceleme sonucu tespiti mümkün olacak şekilde yüksek olan kilometre göstergesine müdahale ederek ,aracı gerçek değerinin üzerinde bana satan şüphelinin Türk Ceza Kanunu 157 maddesi uyarınca cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını talep etme zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER: TCK ve diğer yasal mevzuat

HUKUKİ DELİLLER : PTT sorgusu , Mersin 10. Noterliğinin 25.05.2021 tarih …..Yevmiye numaralı Araç Satış Sözleşmesi, aracın orijinal kilometresinde oynama yapıldığını tespit ettiklerine dair raporlar, Trafik kayıtları, Bilirkişi incelemesi vb. her türlü yasal delil.

SONUÇ VE İSTEM:

Yukarıda açıklanan nedenlerle dolandırıcılık fiilini işleyen şahsın cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını, saygıyla arz ederim. 27.05.2021

ŞİKAYETÇİ VEKİLİAV.TUNÇ SUDİ TOL

EKLER:

1) Ekspertiz raporu

2) Mersin 10. Noterliğinin 25.05.2021 tarihli Yevmiye numaralı Araç Satış Sözleşmesi

3) Vekaletname

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara