Avukat Mazeret Dilekçesi Örneği

Avukat mazeret dilekçesi örneği; mazeretli avukatın duruşmaya katılamaması durumunda mahkemeye sunduğu dilekçe türüdür. Bu dilekçe ile avukat hem duruşmaya katılmaz hem de davanın takipsizlikten düşmesini engeller.

Avukatların Mesleki Mazeretleri

Avukatlarda her insan gibi hastalanabilir, cenazesi olabilir yada duruşmaya gidemeyecek geçerli bir mazereti olabilir. İşte bu durumda devlet memurlarından ayrı olarak rapor almasına gerek yoktur. Mahkemeye bildireceği bir avukat mazeret dilekçesi ile duruşmaya katılmayabilmektedir. Bazen de avukatın aynı saat ve günde birden fazla duruşması olabilmektedir. İşte bu durumda da avukatın mazeret kullanması mümkündür. Avukat mazereti hakimin kabulüne bağlıdır. Fakat mazeretini belgelendiren avukatın mazeretini hakim kabul etmek zorundadır.

Uygulamada çoğu zaman yoğunluk sebebiyle dayanak belge konulmamaktadır. Bu tür durumlarda hakimlerin mazereti kabul etmemesi söz konusu olmaktadır. Fakat meslek etiği gereği kötüye kullanılmadığı sürece hakim avukat ve diğer meslektaşlarımızın mazeretlerinin kabul edilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bugün ki makalemizde avukat mazeret dilekçesi örneği paylaşacağız. İlgili dilekçeye mazeretinizi yazarak duruşmadan önce mahkemesine sunulması gerekmektedir. Avukat mazeret dilekçesi yazılırken muhakkak dosya numarası, hangi mahkemeye hitaben yazıldığı ve geçerli sebep yazılmalıdır. Geçerli sebep bir başka mahkemenin duruşması sebebiyle ile gerçekleşiyorsa, muhakkak o duruşmayı gösterir duruşma tutanağı koyulmasında fayda vardır.

Duruşma tutanağı koymak mecburiyet değildir. (Duruşmada yokluğunuzda işlem yapılmasını istiyorsanız koyu renk ile yazan 2. paragrafı bırakmalı, yokken herhangi bir hukuki işlem yapılmasını istemiyorsanız ilk koyu renkli paragraf bırakılmalıdır.) Saatlik mazeret dilekçesi için “Saat mazereti dilekçe örneği” makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

avukat mazeret dilekcesi ornegi page 0001

Avukat Mazeret Dilekçesi Örneği

MERSİN 3. AİLE MAHKEMESİNE

DOSYA NO :

DAVACI :

VEKİLİ : Av. Tunç Sudi TOL

DAVALI :

VEKİLİ :

DİLEKÇE KONUSU : Mesleki mazeret bildiriminden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

Yukarıda dosya numarasını bildirdiğimiz ve mahkemenizde görülmekte olan davanın 28.05.2022 tarihli atılı duruşmasına ayını gün aynı saatte Mersin 2 Asliye Hukuk Mahkemesi 2022/252 sayılı dosyasının duruşması sebebiyle katılamayacağım.

– Mesleki mazeretimizin kabulü ile duruşmanın uygun görülecek bir güne ertelenmesine , duruşma gününün UYAP sistemi üzerinden öğrenilmesine karar verilmesini tensip ve görüşlerinize sunarız.

– Mesleki mazeretimizin kabulü ile yokluğumuzda karar verilmesini UYAP sistemi üzerinden öğrenilmesine karar verilmesini tensip ve görüşlerinize sunarız.08.12.2022

Ek:1 Mersin 2 Asliye Hukuk Mahkemesi 2022/252 sayılı dosyanın duruşma tutanağı

Davacı Vekili

Av. Tunç Sudi TOL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara