Avukata Yurtdışından Vekalet Verme

Avukata Yurtdışından Vekalet Verme: Bir ülkede yaşayan ancak başka bir ülkede çıkarları (örneğin mülk, banka hesapları) olan kişilerin avukat gibi temsilcileri için bir vekaletname düzenlemeleri gerekebilir. Bu, özellikle işlerini sürdürmek için seyahat edemeyen insanlar için geçerlidir. Vekaletname, vekaletname işlemlerinin gerçekleştirileceği ülkenin kanunlarına tabidir. Normalde bu, bağış yapanın mülkünün (yani vekaleti oluşturan kişinin) bulunduğu yerdir.

Vekaletname Nedir?

Genel vekaletname: Bu bir başkasına karar vermesi ve başkası adına belgeleri imzalaması için yasal izin verir. Genellikle avukatlara verilen vekalet türü genel vekalettir.
Kalıcı vekaletname: Bu, birinin zihinsel kapasitelerini kaybetmesi durumunda mülkleri ve mali işleriyle ilgilenmesi ve/veya onlar adına sağlık ve refah kararları vermesi için bir avukat atamasına olanak tanır.

Yurtdışı Vekaletnameye Neden İhtiyaç Duyulur?

Bir ülkede yaşayan ve tüm varlıkları aynı ülkede bulunan kişilerin genellikle yalnızca yerel bir avukat ataması gerekir. Örneğin, yurt dışına seyahat etmeye karar verirlerse ve evde işlerine bakması için birine ihtiyaç duyarlarsa veya bir kalıcı bir vekalet oluşturmak isterlerse avukata vekalet verilmesi gerekebilir.
Ancak yurt dışında mal varlığı olanların yargı yetkisini (örneğin o ülkenin kanunları ve resmi prosedürleri vb.) bilen bir avukat ataması gerekebilir. Bu durumda, her seferinde işlerini halletmek için yurtdışına seyahat etmeye istekli olmadıkça, bir temsilciye vekaletname vermek genellikle en iyisi olacaktır. Yurtdışı vekaletnamenin yararlı olabileceği durumlardan bazıları şunlardır:

Yurtdışı emlak işlemleri Sınır ötesi dava konuları Yurtdışı miras davaları Yabancı kurumsal işlemler yıl boyunca birden fazla yargı bölgesinde ikamet eden kişilerin de her konum için ayrı bir avukat atamayı düşünmeleri gerekebilir.

Avukata Yurtdışından Vekalet Verme Yöntemleri

Yurtdışından, Türkiye’de ki bir avukata vekalet vermek için Türk Konsolosluğu’na başvuru yapılması gerekmektedir. Şahsen gerçekleştirilmesi gereken başvurular kapsamında konsolosluk aracılığı ile kısa bir süre içerisinde vekalet çıkarılabilmektedir. Yabancı ülkelerin noterlerinde gerçekleştirilen vekaletname için ise apostil makamından apostil şerhinin alınması gerekmektedir. T.C. konsolosluklarında ve noterlerde düzenlenebilen vekaletnameler ile avukatınıza istediğiniz zaman istediğiniz şekilde kolayca vekalet gönderebilirsiniz. Bu sayede Türkiye’de ki tüm hukuki işlemleriniz kusursuz bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara