Boşanma Davası Hangi Mahkemede Görülür?

Boşanma Davası Hangi Mahkemede Görülür?

Boşanma Davası Hangi Mahkemede Görülür?

İnsanların en mutlu günleri evlendikleri gündür. Ancak, zaman içinde ortaya çıkan anlaşmazlıklar karşısında, evliliğin devam edemeyeceğine kanaat getiren çift boşanmaya karar verir. Bu noktada anlaşarak boşanma süreci her iki taraf için de kolaylaştıracaktır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, boşanma avukatı taraflardan herhangi biri için devreye girerek, hukuki prosedürleri yerine getirir ve dava açar.

Boşanma Avukatı Ne Yapar?

Hukuk farklı kategorilere ayrılmıştır. Avukatlar bu farklı kategorilerden bir veya birkaçında uzmanlaşma yolunu seçerler. Boşanma davasına bakan avukatlar, başta medeni kanun olmak üzere, gerekli mevzuata hakim kişilerdir. Bu noktada, müvekkili adına yasal işlemleri ve prosedürleri hallederek, Aile Mahkemesinde dava açar.

Boşanma Davası Hangi Mahkemede Görülür?

Boşanma davaları, çiftlerin ikamet ettiği şehirde, ya da çiftlerden birinin en az 6 ay süre ile ikamet ettiği şehirde bulunan aile mahkemesinde açılır. Eğer, boşanacak çiftlerin yaşadığı yerde aile mahkemesi yok ise, boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesinde görülür.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanmalarda, dava tek celsede bitebilir. Anlaşmalı boşanma mümkün değilse, süreç uzayacaktır. Bazı davalar ise, 1-1,5 yıl arasında devam etmektedir. Çekişmeli olarak adlandırılan bu türden davalar, tarafların delillerini ispat edebilmesi adına yeni duruşmalar gerçekleşir. Yine davaların uzamasında bir diğer sebep ise, mal varlığı konusundaki anlaşmazlıklar olmaktadır. Evlilikte edinilmiş mallar, kavramı, kadını koruyan bir yasa olmakla beraber, ispat edilme meselesi zaman alabilmektedir.

Gelelim boşanma avukatına…  Boşanma avukatı kimdir ve görevleri nelerdir?

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara