Dosyanın Görevli – Yetkili Mahkemeye Gönderilmesi Dilekçesi

Dosyanın Görevli – Yetkili Mahkemeye Gönderilmesi Dilekçesi bir hukuk dosyasında dosyada yetkisizlik yada görevsizlik kararı verilmesi sonrasında mahkemeye dosyanın doğru mahkemeye gönderilmesine imkan tanıyan dilekçe türüdür.

Dosyanın Görevli – Yetkili Mahkemeye Gönderilmesi Nasıl Yapılır?

Hukuk Muhakemeleri Kanunu mahkemelerin görev yönünden yetkisini ve yer yönünden yetkisi incelemiştir. İdare Hukukunda ise yer ve görev yönünden yetki İdari Yargılamalar Usulü Kanununca incelenmiştir. Özel hukuk alanında bir davanın yetkisiz yada görevsiz mahkemede açılması durumunda mahkemeler görevsizlik yada yetkisizlik kararı vermektedir. Bu karar verildikten sonra taraflardan herhangi birinin aşağıda örneği bulunan Dosyanın Görevli – Yetkili Mahkemeye Gönderilmesi Dilekçesi mahkemeye yollaması gerekmektedir. Bu verilecek dilekçe ile mahkeme görevli yada yetkili mahkeme neresiyse dosyayı oraya göndermektedir.

Özel hukuk alanında mahkemeler otomatik olarak yani aşağıda örnek olan dilekçe sunulmaya gerek kalmadan dosyayı görevli mahkemeye yollamazken, idare hukukunda aşağıda bulunan Dosyanın Görevli – Yetkili Mahkemeye Gönderilmesi Dilekçesine gerek yoktur. Mahkeme İdari Yargıda otomatikman görevli ve yetkili mahkemeye dosyayı yollamaktadır. Bugün ki yazımızda dosyanın görevli – yetkili mahkemeye gönderilmesi dilekçesi örneğini paylaşıyoruz. İlgili dilekçede hazırlanırken muhakkak hangi mahkeme görevli ise o mahkemenin ne olduğu yazılması gerekmektedir. İlgili dilekçe hazırlanırken dosya numarası, beyanda bulunanın davacı mı yoksa davalı mı olduğu yazılmalıdır. Davacı talep edebildiği gibi davalıda görevsizlik yada yetkisizlik kararına itiraz edebilmektedir.

Dosyanın Görevli – Yetkili Mahkemeye Gönderilmesi Dilekçesi Örneği

MERSİN 1.TÜKETİCİ MAHKEMESİNE

Dosya Numarası: 2023/66

Talepte Bulunan Davacı:

Vekili: Av. Tunç Sudi TOL

Adres antettedir.

Davalı:

Konu: Davanın Görevli Mahkemeye Gönderilmesi İstememizdir.

Açıklamalar:

Mahkemenizce yukarıda esas numarası belirtilen dosya ile ilgili olarak mahkemeniz görevsizlik kararı verilmiştir.

Sonuç ve İstem:

Yukarıda açıklanan nedenler ile 31.05.2022 tarihinde verilen kararın kesinleştirme işlemlerine müteakip taraflara tebliğini, kesinleşen kararından sonra dosyasının görevli olan Asliye Hukuk mahkemesine gönderilmesine karar verilmesini talep ederiz.20.10.2023

Davacı Vekili

Av. Tunç Sudi TOL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara