E-Duruşma Talebi Örneği

Bugün ki yazımızda e-duruşma talebi örneğini paylaşacağız. İlgili metni hazırlanırken muhakkak aksi durumlarda mazeretli sayılma talebi de eklenmelidir.

E-Duruşma Nasıl Yapılır?

E-duruşma 30 Haziran 2021 tarihinde 31527 esas sayılı kanun ile yürürlüğe giren hukuk muhakemelerinde ses ve görüntü nakledilmesi yoluyla duruşma icrasını sağlayan sistemdir. E-Duruşma Talep Örneği ise E-duruşmaya girebilmek için mahkemelere verilen talep dilekçesinin adıdır. E-duruşma talebi ancak hakimin kabulü ile mümkündür. Bu dilekçe UYAP üzerinden verilebileceği gibi CELSE programı üzerinden de verilebilmektedir. E-duruşma ile avukatlar ve asiller başka şehirde olan duruşmalarına elektronik ortamda katılabileceklerdir. E- Duruşma sistemi CELSE isimli telefon uygulaması ile birleştirilmiş olup E-duruşmaya artık telefon ile bağlanarak da katılabilmek mümkündür.

E-duruşmaya katılabilmek için mikrofon, kamera, Windows 10 işletim sistemi ve Google CHROME programlarının yüklü olması gerekmektedir. E-Duruşmaya Talebi talebin süresinde yapılmaması, talep hakkının kötüye kullanılması, davanın sürünceme de bırakma amacı taşıması, e duruşma yapılmasını zorlaştıran teknik bir sıkıntının bulunması durumunda hakim tarafından ret edilebilecektir. E-Duruşma talebi ilgili kanunun 8. maddesi uyarınca en erken 2 gün önce talep edilmelidir. Uygulamada en erken 7 gün en geç 2 gün kala hakimler talep atılmasını istemektedir.

e-durusma-talebi-ornegi

E-Duruşma Talebi Örneği

T.C MERSİN 2.TİCARET MAHKEMESİNE

DOSYA NO:

İSTEMDE BULUNAN DAVACI:

VEKİLİ: Av. Tunç Sudi Tol

DAVALI:

VEKİLİ:

KONU : Mahkemenizin 20.12.2023 tarihli duruşmasına E-Duruşma sistemi ile katılabilmemizi içerir talebimizdir.

İSTEM VE SONUÇ :

Ofisimizin merkezinin duruşmanın yapılacağı mahkemeden başka bir ilde olması, aynı gün aynı saatte şehir dışı duruşmalarımızın yoğunluğu nedeniyle mahkemeniz de yapılacak olan 20.12.2023 tarihli duruşmaya e duruşma ile katılmayı arz ve talep ediyoruz. Talebimizin reddi halinde veya internette teknik aksaklık yaşanması sebebiyle duruşmaya katılmamamız durumunda mazeretli sayılmamızı, mesleki mazeretimizin kabulü ile duruşmanın uygun görülecek birgüne ertelenmesine , duruşma gününün UYAP sistemi üzerinden öğrenilmesine karar verilmesini tensip ve görüşlerinize sunarız.

İstem Sahibi Vekili

Av. Tunç Sudi Tol

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara