Gerçek Kişilere Konkordato Verilebilir Mi?

Gerçek Kişilere Konkordato Verilebilir Mi?

Gerçek Kişilere Konkordato Verilebilir Mi?

Son günlerde sıkça gündeme gelen bir konu olan konkordato, genellikle şirketler tarafından talep ediliyor. Ancak bu durum, vatandaşların kendi adlarına konkordato ilan edip edemeyecekleri sorusunun sorulmasına da neden oluyor. Yasalara göre kişilere konkordato verilmesi mümkün. Ancak bunun için tıpkı şirketlerde olduğu gibi bazı kurallar var.

Kişilerin Konkordato Talep Etmesi

Yasalar konkordatonun ödeme zorluğu içerisinde olan tüzel kişiler yani şirketler ve gerçek kişiler yani şahıslar için tanınan bir hak olduğundan bahsediyor. Yüklü miktarda ve ödeyemediği borçlara sahip olan vatandaşlar, kendi adlarına konkordato talebinde bulunabilirler. Eski uygulamalarda şahısların bu talepte bulunmaları mümkün değildi. Ancak yasalarda yapılan yeni düzenlemelerle vatandaşa konkordato hakkı verildi. Konkordato talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar, Asliye Ticaret Mahkemesine başvurabilirler.

Kişilerin Konkordato Talebinin Değerlendirilmesi

Bu konuda öncelikle bilinmesi gereken en önemli konu, herkesin bu talepte bulunmasının mümkün olmadığıdır. Yani ufak bir maddi zorluk yaşandığı zaman konkordato istemek mümkün değil. Buna göre şahısların maddi durumunun gerçekten bozuk olması gerekiyor. Ve yapılan başvuruda belgelerle bunun kanıtlanması gerekiyor. Söz konusu şahsın bir işletmesi varsa, bu işletmenin son bir yıllık mali durumunu gösteren kayıtların mahkemeye sunulması gerekli. Ancak kişi kanunlarda belirtilen tacir kapsamında değilse, yani bir işletmesi yoksa yine konkordato başvurusu yapabiliyor. Bir dilekçe ile yapılan bu başvurular, şahsın mali durumunun incelenmesi için kabul ediliyor. Gereken şartlar sağlanıyor ise, konkordato talebi kabul edilmektedir.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara