Mut Avukat

Mut Avukat: Tarihin bilinen en eski meslek gruplarından biri olan avukatlık mesleğini icra eden avukatlar iş ve dava takibi, hukuki danışmanlık, arabuluculuk ve hakemlik görevlerini de yerine getirir. Mut avukat bir suçun ya da bir uyuşmazlığın başladığı andan itibaren şikayet işlemleri, soruşturma, kovuşturma, gözaltı, tutuklama, mahkeme aşaması, savunma gibi en son karar verilip bu kararın infaz edildiği ana kadar tüm aşamalarda hizmet verir.

Mut Avukatın İki Temel Görevi

Hukuki sorun ve anlaşmazlıkların kanunlara ve adalete uygun olarak çözülmesini, hukuk kurallarının uygulanması konusunda hukuki bilgi ve tecrübeleri ile yargı kurumlarına, kişi ve kuruluşlara hukuki destek veren ve kamu hizmeti görevi üstlenen kişi avukattır.

Avukatın iki temel görevi vardır, müvekkilinin hak ve menfaatini korumak ile yargılama esnasında hukukun uygulanmasını sağlayarak adalete uygun karar alınmasını sağlamak. Avukatların görevleri arasında hukuki ve yasal konularda yorumlar yapmak, mahkemelerde kişi haklarını korumak ve savunmak, vekil olduğu davaların duruşmalarına katılmak, müvekkili adına resmi işlemleri yürütmek ve müvekkilinin alacaklarının tahsili gerçekleştirmekte vardır.

Mut Avukat Güvenilen Kişi Olmalıdır

Mesleğini icra eden Mut avukat müvekkilini dava sürecinin her aşamasında bilgilendirmelidir yani şeffaf olmalıdır. Sır tutmayı bilmelidir, müvekkilinin bilinmesini istemediği konular hakkında sessiz kalmalıdır dolayısı ile güvenilen kişi olmalıdır. Bir kamu hizmeti olan avukatlık ülkemizde büyük oranda serbest olarak yürütülmekte ama kurum ve kuruluşlara bağlı olarak çalışan avukatlarda vardır. Avukat olmak için herhangi bir yaş sınırı olmadığı gibi hukuk fakültesini tamamlayan, bir yıllık stajını bitiren ve bulunduğu şehirde ki baroya kayıt yaptıran avukatlık görevini icra edebilir. Ancak bazı şartlar da var bu şartlar kişinin belli konularda suç işlememiş olmasıdır.

Müvekkili Başarı İle Savunmak Yetersizdir

Bazı ülkelerde branş ya da alanlara ayrılmış olsa da ülkemizde avukatların herhangi bir şekilde alanları yani branşları yoktur, 1136 sayılı kanuna ve mevzuata göre ülkemizde avukatlar her türlü davaya bakabilirler. Toplumda mükemmel Mut avukat olarak tanınmak ve anılmak için müvekkilin başarılı bir şekilde temsil edilmesi ya da savunulması yeterli değildir. Standart bir avukat değil farklı bazı özellikler ile kendini donatılmış hale getirmiş olmak gerekir, avukat bir sorunu çözmek ve en iyi sonuca ulaşmak için analitik ve sistematik düşünme tarzına sahip olmalı.

Azim ve Sabır Bir Mut Avukatta Aranan Özelliktir

Konulara farklı bakış açıları üretmeli ve daima yenilikçi olmalı, yeni ve farklı çözümler üretmek standart avukatlıktan kişiyi ayrına ve mükemmel Mut avukat kategorisine dahil eden unsurdur. Aranan bir avukatın en belirgin özelliği baktığı dava hakkında yaptığı detaylı incelemedir, sadece müvekkil ya da taraflardan dinlemekle yetinmeyerek olayları derinlemesine inceleyen ve gördüğü her konuyu müvekkilinin lehine çeviren avukat kesinlikle mükemmel bir avukattır. Ve iletişim, avukatlık mesleği aslında bir anlamda iletişimin en güçlü olduğu meslek grubudur, hem kişiler hem de yargı kurumları ile kurulan iletişim çoğu zaman yargılama aşamasında avukatın temsil ettiği müvekkil lehine değerlendirilmektedir. Azim ve sabırda bir avukatta aranan özelliktir, davayı zamanında ve sorunsuz tamamlamak için avukat mümkün olduğunca sabırlı ve bir o kadar da azimli olmalıdır.

Mut Avukat Yenilikçi Ve Mütevazı Olmalı

Mahkeme heyeti karşısında müvekkilini savunan avukatın etkili konuşması ve mahkeme heyetine hitap tarzı olumlu bir tepki alacaktır, avukat bunların dışında sürekli kendisini yenilemek zorundadır. Ülkemizde yönetmelik ve kanunlar çok sık olarak değişmekte ya da yeni düzenlemeler eklenmektedir bu nedenle iyi bir avukat tüm gelişmelerden bilgi sahibi olmalıdır. Bu nedenle eğitim almalı, çok okumalı, okuduğunu anlamalı ve benzer davaları inceleyerek kendisine yol gösterici olarak belirlemelidir. İyi bir Mut avukat asla kibirli olmamalı, kendini mükemmel gören herkes gibi bunu yapan avukatta her zaman hata yapmaya daha yakındır bu nedenden dolayı avukat mütevazı olmalıdır.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara