Sel Tazminatı Nedir? Sel Hasarı Tazminatı Nasıl Alınır?

“Sel Tazminatı Nedir? Sel Hasarı Tazminatı Nasıl Alınır?” konulu makalemizi sizlerle buluşturduk.

Sel Tazminatı Nedir? Sel Hasarı Tazminatı Nasıl Alınır?

Maalesef iklim değişikliği sebebiyle günümüzde sel ve su baskınları günden güne artmaktadır. Bu sebeple ilgili hasarlara karşı sigorta yaptırmak günden güne önem kazanmaktadır. Peki sigorta yaptırdıysak, ve başımıza sel felaketi geldiyse zararımızı nasıl karşılarız ? Sel ve su baskını klozu bulunan sigorta poliçesinden aracınızın yada konutunuzun zararını karşılamak mümkündür. Bu konuda sigorta davalarına bakan uzman bir avukattan yararlanmak çok önemlidir. Hukuk büromuz sigorta davalarında uzman kadrosu ile, zararınızı en kısa sürede gidermek için elinden gelen tüm mücadeleyi verecektir.

Mersin Sigorta Avukatı İle Sel Zararımı Karşılayabilir Miyim?

Sigorta hukuku özel bir alan olup, konusunda uzman avukatlarca ilgilenilmesi gerekmektedir. Sigorta davalarına bakan avukatlar ile zararınızı karşılamak çok kolay olacaktır.

Sel Hasarı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak her sigorta davasında olduğu gibi, zararınızı sigorta şirketine ihbar etmek zorundasınız. Bu ihbarınıza konut ise ayrı, araç ise ayrı belgeleri eklemek zorundasınız. Ayrıca ilgili ihtarnamenize birde cevap verme süresi eklemeniz gerekmektedir. Bu ihbar sonucu sigorta şirketi sizinle iletişime geçecektir. Fakat bazen gerek şirketlerin yoğun olmasından, gerekse sorumsuz çalışanlar sebebiyle, sigorta şirketleri ihbarlara karşılıksız kalmaktadır. Bu nokta da ise hukuki haklarınızı bilmekte fayda var.

Sigorta Şirketinden Sel Hasarımı Nasıl Tazmin Ederim?

Öncelikle yukarıda belirttiğimiz gibi ihbar içerikli bir ihtarname çekmeniz gerekiyor. Eğer sigorta şirketi cevap vermez, eksik ödeme yapar veya hiç ödeme yapmaz ise hemen hakkınızı yargı organlarında aramanız gerekmektedir. Bu noktada kanunlar iki yol öngörmektedir. Bunlardan bir tanesi genel mahkemeler yolu, bir tanesi ise Sigorta Tahkim Komisyonu yoludur. Hangi yolun seçileceği, sigorta şirketine, uyuşmazlığın cinsine göre avukatınız tarafından belirlenmelidir. Yollardan biri seçildikten sonra ise işiniz kolaydır. Avukatınız gerekli teknikleri uygulayarak, davanızı en kısa sürede çözüme ulaştıracaktır.

Sel Hasarı Tazminat Davası Ne Kadar Sürer?

Sel hasarı tazminat davası genel mahkemelerde 1-2 yıl arası, tahkim komisyonunda ise 8 ay sürmektedir.Fakat dava ne zaman biterse bitsin, sel tarihinden itibaren tazminatınıza faiz işleyecektir.

Sel hasarı tazminat davası genel mahkemelerde 1-2 yıl arası, tahkim komisyonunda ise 8 ay sürmektedir.Fakat dava ne zaman biterse bitsin, sel tarihinden itibaren tazminatınıza faiz işleyecektir.

Tabi ki avukata gitmelisiniz. Avukatlık kanunu uyarınca hukuki işlerde vatandaşı temsil yetkisi sadece avukata tanınmıştır. Maalesef günümüzde vatandaşların başına bu tür olaylar geldiğinde eksperlere veya sigorta danışmanlık firmalarına gitmektedirler. Fakat bilinmesi gerekir ki; aslında sigorta danışmanlarıda sizden aldıkları dosyayı gizledikleri bir avukata vermektedirler. Bu nokta da tabiki aracılık yaptıkları için sizden hem sigorta danışmanlık firması hem avukat ücret kesmektedir. Kısacası danışmanlık firmasını aradan çıkararak direk avukata gitmek size daha az maliyetli olacaktır.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara