Toroslar Ceza Avukatı

Toroslar Ceza Avukatı: 5271 sayılı ceza muhakemeleri kanunu ile 5237 sayılı Türk ceza kanunu kapsamında değerlendirilen ceza davalarına bakan avukatlar halk dili ile ceza avukatı olarak ayrıştırılır. Oysa 1136 sayılı avukatlık kanunu avukatların her türlü davada müvekkillerini serbest olarak savunmalarını açıkça belirtmiştir dolayısı ile Türkiye’de avukatlar arasında herhangi bir branş belirlemesi yoktur. Sadece avukat belli alanlarda uzmanlığını arttırabilir, Toroslar ceza avukatı da halk arasında ceza davalarına bakan avukatlar için tanımlanır.

Savunma İşlevini Gerçekleştirir

Ceza davalarına bakan avukatlar diğer avukatlar gibi sadece savunma işlevini gerçekleştirir ancak diğer avukatlar ile kıyaslandığında ceza davaları ile ilgilenen avukatlar biraz farklıdır çünkü ceza davaları direk kişi özgürlüğünü bağlayan davalardır bu nedenle savunma işlevi birçok davadan farklı işletilir. Yine halk arasında ağır ceza avukatı olarak adlandırılan avukatlar ağır ceza davalarında görülen ve ceza kanununun en önemli bölümün teşkil eden davalara bakarlar ve bunun için ağır ceza avukatı ismi ile adlandırılırlar. Sanığın ya da mağdurun hukuki temsilcisi olan Toroslar ceza avukatı müvekkilini mahkemede hukuki boyutta savunur, olayı anlatacak olan şüpheli ya da mağdurdur, avukat onun yerine olayı anlatamaz.

Ceza avukatının görevleri arasında müvekkilini temsilen delil sunmak, gerekli itirazları gerçekleştirmek, olayı tüm detayları ile ortaya koymak ve aydınlatmak amacı ile tanıklara, diğer taraflara sorular sormak yer alır. Ceza avukatının aynı davada karşılıklı menfaat çatışması olmadığı sürece birden fazla kişiyi savunma hakkı vardır ancak yaptığı savunma diğer müvekkilinin savunmasını engelleyecek ya da onun hakkının korunmasına zarar verecekse o durumda avukat bir tercih yapmak zorundadır. Toroslar ceza avukatı görevi davanın karara bağlanarak hükmün kesinleşmesi ve infazın gerçekleşmesi ile son bulur, ceza davalarının sonucunda Yargıtay aşaması başlar avukat müvekkili ile bu konuda farklı bir anlaşmaya varmış olabilir ama böyle bir anlaşma yoksa avukat meslek etiği gereği Yargıtay sürecinde de dava ile ilgilenir.

Davanın Hukuki Boyutu İle İlgilenir

Yalnız soruşturma aşaması için avukatlık hizmeti verilmesi durumunda ise avukatın görevi soruşturma işleminin bitmesinin ardından son bulur. Suç kavramı toplumlarda kültür, ekonomi ya da sosyal yaşamla alakalı bir kavramdır bu nedenle avukatların bir sosyolog olduğu konusunda ciddi anlamda fikirler savunulmakta. Toplumumuzda ceza avukatları hakkında sadece suçluları savunur gibi yanlış bir algı söz konusudur oysa Toroslar ceza avukatı 5271 sayılı ceza muhakemeleri kanunundan aldığı yetkiye dayanarak davanın sadece hukuki boyutu ile ilgilenir ve savunmasını da buna göre yapar, müvekkili ile olan ilişkisi meslek etiğine aykırı değildir.

Suç İsnat Edilen Kişiyi Savunur

Ceza avukatı Türk Ceza Kanunu kapsamına giren dava türleri içerisinde en fazla sorun olan en çekişmeli ve direk kişi hürriyeti ile alakalı davalar ceza davalarıdır. Savunma kişiye suç isnadı ile başlar, ceza avukatının temel görevi suç isnat edilen kişiyi savunmaktır, savunma gerek olayın tüm gerçekliği ile ortaya çıkmasını sağlar hem de ceza muhakemesinin önemli bir parçasıdır. Savcının mahkemeye iddianame vermesi ile yargılama süreci başlar, ceza avukatı iddianameye hangi nedenlerden dolayı itiraz ettiğini savunmasında gerçekleştirir.

Ceza Davalarında Suç Vasfı Önemlidir

Bir ceza avukatı savunmasında suç vasfını önemsemelidir, ceza davalarında suç vasfı önemlidir bunun için suç vasfının tespit edilmiş olması savunmanın çerçevesini belirler. Toroslar ceza avukatı sorumluluklarının bilincinde olan ve müvekkil odaklı çalışan kişilerdir, sonuca ulaşma ve etkili savunma için müvekkil ile iletişim halinde olmanın ve şeffaf bir tavır içinde olmanın önemi ile hareket eder ve savunma tezlerini buna göre belirler. Çünkü bir avukatın temel görevi öncelikle müvekkilinin hakkını korumak ve onu savunmaktır, bir ceza avukatı suç eyleminin gerçekleşmesinde ya da haksızlık ile karşılaşılması halinde müvekkilinin savunmasından sorumludur.

Toroslar Ceza Avukatı İletişim Bilgileri

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara