Tramer Kaydına İtiraz Nasıl Edilir?

Kaza Tespit Tutanağında Kusur Bana Verilmiş Bunu Nasıl Düzeltirim ? Kaza Tespit Tutanağı Kusur Oranına İtirazı Nasıl Yapılır? Tramer de Verilen Kusur Değiştirilir mi?

Tramer Kaydına İtiraz Nasıl Edilir?

Trafik kazaları maddi hasarlı trafik kazaları, yaralamalı trafik kazaları ve ölümlü trafik kazaları olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Tramer Kaydına yani Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağına Nasıl İtiraz Edilir?

Meydana gelen bir trafik kazasında kazaya karışan araçlar sadece maddi hasarlı trafik kazasına sebep olduysa, araç sahipleri anlaşarak sigorta şirketi ve polise gerek kalmadan kendi aralarında tutanak tutmaktadırlar. Anlaşamadıkları durumlarda ise ilgili tutanak polis memurları tarafından tutulmaktadır. Daha sonra tutulan bu tutulan tutanaklar taraflarca Sigorta Bilgi Merkezine yollanmaktadır. Burada sigorta şirketleri tutanakları inceleyerek bir kusur mutabakatı sağlarlar. Örneğin %25, %50, %75, %100 gibi. İşte bu maddi hasarlı kaza sonucu oluşan kusur oranına itiraz 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine veya Sigorta Bilgi Gözetim Merkezine yapılması gerekmektedir. Başvurular online olarak www.sbm.org.tr adresi üzerinden de yapılabilmektedir. Başvurular Sigorta Komisyonu tarafından karara bağlanmaktadır. Buradan sonuç alınamaması halinde taraflar kusur oranlarına ilişkin Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapabilmektedirler.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Düzenlenir?

Tramer kayıtlarında ki kusur oranlarını belirlemeye yarayan kaza tespit tutanakları aşağıda ki unsurları içermesi gerekmektedir. Raporları dolduran şahısların aşağıda ki hususlara dikkat etmesi hak kayıpları yaşamamaları açısından çok önemlidir.

-Tarafların isim ve soy isimleri, T.c. kimlik numaraları,

-Görgü tanıklarının iletişim bilgileri

-Tarafların trafik sigortası poliçe bilgileri

-Olayın oluş şeklinin krokisi

-Sürücülerin görüşleri

-Tarafların imzası

Kaza Tespit Tutanağı Düzenlerken Polisin Gelmesini Zorunlu Kılan Durumlar Nelerdir?

-Sürücünün yaşça küçükse ve ehliyeti yoksa,

-Sürücü alkollü veya akli dengesi yerinde değilse,

-Kaza yapan araçlardan biri resmi plakalı ise,

-Kaza yapan aracın zorunlu trafik sigortası yoksa,

-Kaza sonucu bedensel yaralanma ve ölümler oluşmuşsa-Taraflardan biri kaza tespit tutanağına imza atmaktan imtina ediyorsa kaza tespit tutanağı düzenlemek için kolluk kuvveti yani polis çağırmak gerekmektedir.

Mersin Trafik Kazası Avukatı, Mersin Sigorta Davası Avukatı olarak hukuk büromuz Tramer kusur oranına itiraz gibi kusur oranına itiraz konularında mersin trafik kazası avukatı olarak en iyi şekilde hizmet vermektedir.

“Tramer Kaydına İtiraz Nasıl Edilir?” üzerine 2 yorum

  1. Kavşakta solumdan bana çarpması sağdaki araraca soldaki aracın yol vermesi yön 109/d ye yanlış karar ben vuran aracın sağındayım tutanakta da solumdan gelen araç solumdan kaçmama rağmen çarptı beyanı vermişim

    Yanıtla

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara