Uzaklaştırma Kararı Talebi Örneği

Uzaklaştırma Kararı Talebi Örneği: 6284 sayılı yasa uyarınca aile içi şiddetin önlenmesi amacıyla bir takım yaptırımlar öngörülmüştür. Bu yaptırımlardan en önemlisi “uzaklaştırma” kararıdır. Bu karar bir koruma tedbiridir. Bu yazımızda uzaklaştırma talep etmek için gerekli dilekçe örneğini paylaşacağız.

Uzaklaştırma Kararı Talebi

Uzaklaştırma kararı doğrudan aile mahkemesinden istenebileceği gibi en yakın karakoldan ya da en yakın cumhuriyet başsavcılığına yapılacak başvuru ile de istenebilmektedir. Karakoldan istenmesi halinde sözlü şekilde istenebilmesi de mümkündür. Uzaklaştırma kararı ile birlikte KADES isimli uygulamanın da telefona indirilmesinde fayda vardır. Uzaklaştırma kararı verilebilmesi için yaklaşık ispat kuralı geçerli olup kadınlara tanınan pozitif ayrımcılık sebebiyle katı ispat kuralları belirlenmemiştir. Uzaklaştırma kararı her ne kadar iyi işleyen bir hukuk sistemi de olsa yine de her vatandaşın birincil görevinin kendi güvenliğini kendi sağlaması gerektiğini tavsiye ederiz. Uzaklaştırma kararı uygulamada 3’er aylık periyotlar halinde verildiği görülmektedir. İlk verilen uzaklaştırma kararının bitmesi halinde uzaklaştırma kararının uzatılması talebi dilekçe örneği yine yazılı şekilde mahkemeye, karakola yada savcılığa verilmelidir.

Uzaklastirma-karari-talebi-dilekce-ornegi

Uzaklaştırma Kararı Talebi Örneği

MERSİN NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

Koruma Tedbiri İsteyen :

Adresi:

Aleyhine Tedbir İstenen :

Adresi :

Dilekçe Konusu : Koruma tedbir talebidir.

Açıklamalar:

Daha önce 01.06.2021 tarihinde kocam ………. hakkında hakaret ve tehdit suçlaması ile Mağazalar karakolundan şikayetçi oldum. Şikayete ilişkin kocamın ve kendimin ifade tutanağını ekte paylaşıyorum.

İlgili olay yaşanırken şahıs bana “Senin ne zaman eve geleceğini biliyorum, sen gelene kadar ben yapacağımızı bilirim, size göstericem…” şeklinde beyanlarda bulunduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Şikayet sonrasının ertesi günü ise apartman görevlisinin eşi …….. beni aramış, Kocamın kendisine “Onlara göstericem görürler…” dediğini öğrenmiş bulunmaktayım.

Kocam çok sinirli bir yapıya sahip olup çoğu zaman evde küçük çocuklarım ile birlikte yaşamaktayım.

İlgili şahıs çok sinirli ve dengesiz bir şahıs olup can ve mal varlığım için korkmaktayım.

Sonuç ve İstem:

Yukarıda açıklanan sebeplerle ve resen nazara alınacak sebeplerle; tarafıma koruma tedbiri kararı verilmesini, bu karara istinaden kişinin uzaklaştırılmasını ve diğer gerekli tüm tedbirlerin alınması için karar verilmesini arz olunur. 17.02.2022

Talepte Bulunan Vekili

Av. Tunç Sudi TOL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara