Alacaklılar Tarafından Şirketlere Konkordato Sağlamak Avantajlı Mıdır?

Alacaklılar Tarafından Şirketlere Konkordato Sağlamak Avantajlı Mıdır?

Alacaklılar Tarafından Şirketlere Konkordato Sağlamak Avantajlı Mıdır?

Konkordato ilanı, genellikle borçlu olan şirketlerin tarafından değerlendirilmektedir. Verilen konkordato sayesinde iflas etmekten kurtulan şirketler, borçlarını uygun taksitler halinde ve indirimli olarak ödeyip, bu zaman zarfında mali durumlarını düzletme imkanı elde edebiliyorlar. Ancak konkordatonun avantajları yalnızca şirketler tarafından değil, alacaklılar tarafından da yaşanmaktadır.

Konkordatonun Alacaklılara Faydaları

Bu uygulama alacaklılar gözüyle değerlendirildiği zaman, aslında alacaklının birçok yönden zarara uğraması olarak görünebilir Ancak konu, diğer yüzü ile incelendiğinde, borçlu şirketlere konkordato veren bir alacaklının da, bu uygulamada haklarının gözetildiği ortaya çıkacaktır. Bir şirkete yüklü miktarda verilen bir borç veya mal, ürün satışı gibi bir durum söz konusu ise, şirketin iflas etmesi bu borcun tamamen ödenmemesi anlamına gelmektedir. Konkordato, şirketi iflastan kurtardığı için, alacaklıya ödenmesi gereken borç, bir şekilde ödenebilmektedir.

Borç İçin İndirim Yapmak Alacaklıyı Zarara Uğratıyor Mu?

Bir şirketin konkordato anlaşması onaylandıktan sonra başlayan görüşmelerde, alacaklıya borçlardan belli bir miktar indirim yapılması talep edilebilir. Ve alacaklı da bu borcun durumuna göre isterse, indirim talebini kabul eder. Bu durum yine ilk bakışta alacaklıyı zarar uğratıyor gibi görünse de, aslında öyle değildir. İndirim yapılarak ödenen borçların büyük bir bölümü, bu sayede üstelik kısa zamanda geri alınabilmektedir. Aksi durumda yasal sürece düşen borçlarda süre uzadığı gibi, konu bu denli pratik şekilde çözülemeyebilir. Bu nedenle konkordato yapıp, borçluyla anlaşmak alacaklıya da fayda sağlamaktadır.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara