Boş Senet Örneği

Boş Senet Örneği; borçlanmayı sağlayan ve borçluyu yazılı bir yükümlülük altına sokan bir evraktır.

Boş Senet Örneği Nasıl Doldurulur?

Senet doğru hazırlanırsa kambiyo vasfına haiz olur ve İcra İflas Kanunu, Hukuk Muhakemesi Kanunu uyarınca kambiyo senetlerine ilişkin hükümler uygulanır. Boş senet örneği ile işlem yapılması halinde yapılan iş taraflar açısından ticari iş olacaktır ve ticari faiz uygulanmaya başlayacaktır. Boş senet örneği doldurulurken senedin düzenlenme yeri, düzenlenme tarihi, borçlu, alacaklı, imza, ödeme tarihi, borç miktarı net olarak yazılmalıdır. Senet kayıtsız şartsız borç ikrarı içermektedir. Bu sebeple senet bir şarta bağlanmaması gerekmektedir. Örneğin teminat senetleri bir şarta bağlandığından kambiyo vasfı bulunmamaktadır.

Günümüzde kırtasiyelerde hazır senet örnekleri satılmakta olup ilgili senetler doğru doldurulduğunda geçerli olmaktadır. Bugün ki yazımızda “boş senet örneği” paylaşıyoruz. İlgili örnek kopyalanıp word dosyasına taşındıktan sonra, boşluk olan yerler doğru bir şekilde doldurularak kullanılabilmektedir. Senet ön yüzüne borçlunun tek imzası senedin geçerlilik kazanabilmesi için yeterli olup çift imza atmaya gerek yoktur. Senet borçlusundan başka 2. bir kişinin imza atması durumunda 2. kişinin imzası aval yani kefil sayılmaktadır.


Boş senet Örneği

BOŞ SENET ÖRNEĞİ

Tanzim Tarihi / Tanzim Yeri – Ödeme Tarihi – Ödenecek Tutar – No
İş bu emre yazılı senedim ……………… mukabilinde, ……………. tarihinde Sayın ……………………..veya emrühavale ………… yukarıda yazılı yalnız …………………. TL …………. Kuruş ödeyeceği ………… bedeli ……………. ahzolunmuştur. İşbu bono vadesinde ödenmediği taktirde, müteakip bonolarında muaccaliyet kazanacağını ihtilaf vukuunda …………….mahkemelerinin görevlerini şimdiden kabul eylerim.

Ödeyecek :
-İsim:
-Adres:
-T.C. No:
-Tarih
-İMZA

Kefil:
-İsim:
-Adres:
-T.C. No:
-Tarih
-İMZA

“Boş Senet Örneği” üzerine 2 yorum

  1. İş basvurusu amacıyla kurs alacaksınız dediler daha sonra evrakları hızlı bir sekilde doldurtup senet imzalatmıslar iş ve sert ika vereceklerini söylediler daha sonra icraya vardiler

    Yanıtla

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara