Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Taraflar veya boşanmak isteyen taraf, bir dilekçe ile Aile mahkemesine başvurmalıdır.

Boşanma Davası

Evlilik birliği, bir süre sonra şiddetli geçimsizlik, darp, zina gibi pek çok gerekçeyle temelinden sarsılabilir. Kişi veya kişiler kendi istekleri ile bozulan nikah akitlerini sonlandırmak için boşanma davası açmak zorunda kalabilir. Bu davalar, eşlerden birinin ikamet ettiği veya son altı ayda birlikte ikamet ettikleri yere bağlı Aile mahkemesinde dava açılır. Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için 1 yıl evli kalmak zorunludur.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Taraflar veya boşanmak isteyen taraf, bir dilekçe ile Aile mahkemesine başvurmalıdır.

Dilekçede kişinin adı, soyadı, kimlik numarası ve açık adresinin yazılı bulunması zorunludur. Adres karşı tarafın ekonomik durum ve mal araştırması gerektiği anda polis ve jandarmaya bildirilmekte ve gerekli işlemler yapılmaktadır. Dava dilekçesinde hakim kendi hüküm tesis edemeyeceğinden, maddi ve manevi tazminat isteği ve kusurun ne olduğu açıkça belirtilmelidir.

Boşanma Avukatları ve Davadaki Yeri

Boşanma davasında en küçük konularda bile problemler yaşanabileceğinden, boşanmak isteyen tarafın bir boşanma avukatı ile görüşmesi uygun olur. Tarafların hakkını korumak için bir protokol hazırlanması da gerekebilir. Bu yüzden hukuki bilgisi olmayan insanların uzman kişilerden yardım alması ve bir boşanma avukatına başvurarak yasal tüm prosedür ve davayı kendisinin takip etmesi istenebilir.

Çekişmeli boşanmalarda ise bir avukatın bulunması mecburidir çünkü pek çok konuda uzmanlığına ihtiyaç duyulur. Çocukların paylaşımı, mal paylaşımı gibi anlaşmazlıklar uzman yardımı ve desteği ile çözülür.

Peki boşanmada çocuğun velayeti kime verilir? Daha detaylı bilgi için gelin inceleyelim…

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara