Boşanma Davasında Maddi Ve Manevi Tazminat Talep Edilebilir Mi?

Ortaya çıkan kusur tespitine göre ayrıca bir maddi ve manevi tazminat davası açılarak tazminat talep edilebilir. Az kusurlu ya da kusursuz olan eş, kusurlu olan eş için zararı karşılayacak kadarı ile maddi tazminat davası açabilir. Talep edilen manevi tazminat kusurlu olan eşin ödeyebileceği ölçüde belirlenmektedir.

Maddi Ve Manevi Tazminat Nedir?

Boşanma davalarındaki maddi tazminat eşin gördüğü maddi zararı ve kaybı ifade etmektedir. Manevi tazminat ise yaşanan kötü olaydan dolayı duyulan üzüntü ve keder acı gibi duyguların yerini tam olarak doldurulamasa bile biraz olsun hafifletilebilmesi için kusurlu olan taraftan alınıp mağdura ödenen maddi iradedir. Yasak koyucu tarafından yani mahkeme tarafından uygulanan bir durumdur. Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat talep edilebilir mi, boşanma davası dâhilinde talep edilebilmektedir.

Hem Maddi Hem Manevi Tazminat Davası Açılabilir Mi?

Özellikle boşanma davalarında kanun tarafından belirlenen şartlar gerçekleşmiş ise kusurlu olan kişiden hem maddi hem de manevi tazminat talep edilebilmektedir. Maddi bir kayıp gerçekleşti ise maddi tazminat, eğer kişilik hakları ihlal edildi ise manevi tazminat talep edilebilir. Her ikisi için de şartlar gerçekleşti ise o zaman hem maddi hem manevi tazminat davası açılabilmektedir. Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat talep edilebilir mi; Hem maddi tazminat hem manevi tazminat davası açılabilmesi için farklı şartların bulunması gerekmektedir.

Maddi Tazminat

Evlilik başladığı tarihten itibaren eşler birbirleriyle hem maddi hem manevi bir ortaklık kurmuş olmaktadırlar. Evlilik manevi duygularda olduğu kadar maddi konularda da ortak olmak demektir. Boşanma halinde ise hem maddi olarak hem manevi olarak ortaklık da bitmiş sayılmaktadır. Bu sebeple boşanma nedeni ile eşlerden herhangi birisi ekonomik yönden zarar görebilmektedir. Yaşanan herhangi bir olay da ekonomik yönden eşlerden birinin zor durumda kalmasına sebep olmuş olabilir. Bu sebeple de boşanılabilir. Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat talep edilebilir mi, maddi olarak zarar görme durumunda maddi tazminat davası da açılabilir. Az kusurlu ya da kusursuz olan eş, kusurlu olan eş için zararı karşılayacak kadarı ile maddi tazminat davası açabilir. Maddi tazminat verilebilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır.

Mahkeme tarafından kesin boşanmış sayılmak maddi tazminat istediğine dair talepte bulunmak maddi tazminat davasında davalı olan tarafın kusurlu olması maddi tazminatı açan davacı taraf maddi zarar görmüş olmalı ve kusursuz ya da az kusurlu olmalı maddi tazminat davası açılan kişinin ödeyebileceği miktarda olması gerekmektedir.

Maddi Tazminat Davası Ne Zaman Açılır?

Maddi tazminat boşanma davası ile birlikte talep edilebilir ya da boşanma kararı verildikten sonraki 1 yıl içerisinde de talep edilebilmektedir. Ancak boşanma davası bitik boşanma kesinleştikten sonra 1 yılsonunda zamanaşımı olmaktadır. Beraber ticaretle uğraşan eşlerin boşanması halinde ortaklık da sona ereceği için taraflardan birisi maddi kayba uğrayacaktır ve bu sebeple maddi tazminat davası açılabilir. Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat talep edilebilir mi; maddi tazminatta mahkemece bir üst sınır belirlenir ve bu üst sınır kusurlu olan tarafın ödeyebileceği ölçüde olmaktadır. Kusurun ne olduğuna, evliliğin ne kadar sürdüğüne ve tarafların gelir durumu göz önünde bulundurularak miktarına mahkemece karar verilmektedir.

Manevi Tazminat

Eşler arasında boşanmaya neden olan olaylar eşlerden birinin manevi olarak büyük üzüntü duymuş olmasına sebep olabilmektedir. Mağdur olan eşin kişilik haklarının ihlal edilmiş olması, psikolojik çöküntüye sebep olmuş ya da toplumsal yönden baskı hissettirmiş olabilir. Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat talep edilebilir mi; mağdur olan taraf, kusurlu olan eşten manevi tazminat da talep edebilmektedir. Talep edilen manevi tazminat kusurlu olan eşin ödeyebileceği ölçüde belirlenmektedir. Manevi tazminatın talep edilebileceği şartlar şu şekildedir;

Mahkeme tarafından boşanma kararı netleştirilmiş olmalıdır. Manevi tazminat talebi oluşturulmuş olmalıdır. Manevi tazminat istenen kişi kesin kusurlu olmalıdır. Manevi tazminat talebinde bulunan kişi daha az kusurlu ya da kusursuz olmalıdır. Manevi tazminat talebinde bulunan kişinin kişilik hakları zedelenmiş olmalı ve boşanma dava dosyasında bulunan olaylar arasında bağlantı bulunmalıdır. Manevi tazminat, boşanma davası açılırken talep edilebilir. Ayrıca boşanma gerçekleştikten sonra da talep edilebilmektedir. 1 yıl dolduktan sonra zaman aşımı olacağı için manevi tazminat talep edilemez.

Peki Boşanma Davasında Eşlerin Kusuru Neye Göre Değerlendirilir? Gelin inceleyelim…

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara