Çakma Ürün Satmanın Cezası

Çakma Ürün Satmanın Cezası; Çakma ürün satmak, hukuki anlamda bir suç olarak kabul edildiği işlemler arasındadır.

Çakma Ürün Satmanın Cezası

Geçmişte Yargıtay’ın marka taklidi konusunda cezai işleme yer olmadığı görüşüyle bozduğu kararların aksine getirilen yeni düzenlemeler çerçevesinde artık tescilli markaların kopyasını satmak ciddi anlamda yaptırımlara tabi. Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında tescili bulunan markaları kopyalamak ya da markanın izni olmaksızın benzerini üretmenin hapis cezası olarak bir karşılığı var. Üstelik bu ürünleri sadece üretenler değil satanlar, dağıtanlar ya da ticari amaçlarla bulunduranların da ceza ile karşı karşıya kalacakları düşünülmektedir. Bu bağlamda bireylerin çakma ürün satmaya yeltenmemesi gerektiği söylenmelidir.

Çakma Ürün Satmanın Cezası Ne Kadar?

Çakma yani bir markanın kopyalanması neticesinde ortaya çıkan ürünlerin satışıyla alakalı 1 yıldan başlayarak 3 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalmak mümkün. Bu nedenle de çakma ürünlerden uzak durmak şart. Üstelik ceza bununla da sınırlı kalmıyor. Çakma ürünlerin satışıyla alakalı olarak kişilerin 20 bin güne kadar adli para cezası ile karşı karşıya kalmaları mümkün oluyor. Çakma ürünlerin satılması nedeniyle karşı karşıya kalınacak cezalardan ‘Bilmemek’ bahanesiyle kurtulmak da mümkün olmuyor. Bu nedenle de bireylerin taklit ürünler satmak yerine kendi markalarıyla ürünleri pazarlaması hukuki anlamda daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Çakma Ürün Satma Kapsamında Değerlendirilen Haller Nelerdir?

Çakma yani sahte ürün satma konusunda doğrudan markanın kopyalanması durumu da söz konusu değildir. Markayı andıran ya da onu hatırlatan bir ürünü satmak da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Burada amaç marka değerini düşürecek eylemleri ortadan kaldırmaktır. Bunun yanı sıra çakma ürün nedeniyle elde edilecek olan haksız kazancın da ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.Türk Hukuk Sistemi içerisinde oldukça özel bir konu olan çakma ürünlerle alakalı maksimum manada hassasiyet göstermek gerekir. Cezai karşılığı olması kadar maddi anlamda da ciddi bir yük altına girmenize neden olabilecek bu durumdan kurtulmak adına satın aldığınız ürünlerin çakma olmadığını bilmelisiniz. Tedarikçinin ya da satıcının sözüne güvenerek çakma ürün satmanın finansal ve hukuki anlamda ciddi zorluklar doğuracağını unutmamalısınız.

Detaylar için: Avukata sor.

“Çakma Ürün Satmanın Cezası” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara