Çocuğa Ödenen Nafaka Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?

Evlilik birliğinin bitmesinden sonra talep edildiği takdirde çocukların velayeti olan tarafa ödenen miktara nafaka denir. Nafakanın terim anlamıyla bir diğer adı ise iştirak nafakasıdır. Bu konu ile merak edilen soruların başında ise çocuğa ödenen nafaka kaç yaşına kadar devam eder yer alır.

 Çocuğa Ödenen Nafaka Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?

Evlilik devam ederken nafaka ödenmesi meydana gelmez. Çocuğun bakım ve yetiştirilme yükümlülüğü velayeti alan tarafta yer alsa bile karşı taraf bu giderlerin de karşılanması sorumluluğunu üzerinde taşır. Bu sorumluluğuna yapılan katkı ise günümüzde iştirak nafakası olarak adlandırmaya sahiptir. Haliyle karşı taraftan alınan yardımların süresinin olup olmaması merak edilir.

Nafakanın Alınabilmesi İçin Gerekli Şartlar

Türk Medeni Kanunu’nun 329. maddesine göre çocuk velayeti olan taraf diğer tarafa dava açma hakkı vardır. Atanacak kayyım veya vasi tarafından da bu davanın açılabilmesi meydana gelir. Aile Mahkemelerinin baktığı ilgili davada boşanma davasına ilişkilendirilerek ek talep bilgisi iletilir. Kanunların koyduğu kurallar neticesinde nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemenin görüleceği yeri belli ederek burada bulunan kurumun yetkili olmasını sağlar.

Nafakanın Ödenmesinde Ortaya Çıkan Durumlar

Çocuğa ödenen nafaka kaç yaşına kadar devam eder sorusunun yanında ödenecek nafakanın belirlenmesindeki hususlar da önemlidir. Hakim nafaka miktarını takdir yetkisini kullanarak serbest belirtme yapar. Bu belirtmeyi yapmasının nedeni her kişinin maddi durumunun farklı olmasıdır. Nafaka miktarının belirlenmesinde çocuğun ihtiyaçları, velayet kendisine bırakılmış tarafın ekonomik gücü ve nafaka ödeyecek olan tarafın maddi gücü etkilidir. Şartların ayrıntılı incelenmesi sonucu ancak miktar belirlenir. Çocuğun ihtiyaçları ise eğitim, sağlık, giyecek, yiyecek, barınma ve gelişimi için gerekli sosyal giderlerdir.

Nafakanın Kaldırılma Durumu Olur Mu?

Velayet hakkındaki mahkeme kararı kesinleşme tarihinden başlayarak ortak çocuğun ergin olduğu güne kadar nafaka verilmeye devam eder. Ergin olma yaşı ise 18 yaş olarak kabul edilir. Çocuğa ödenen nafaka kaç yaşına kadar devam eder sorusuna bu yüzden 18 yaşın verilmesi yanlış olmaz. 18 yaşına ulaşana kadar velayet kendisine verilmeyen taraf hükmedilen nafakayı ödemekle yükümlü olur. Erginliğe ulaşılmasından sonra nafaka ödemeleri biter. Ancak boşanmanın ardından gerçekleşen ve iştirak nafakası olarak adlandırılan durum erginlik yaşı 18 yaşına kadar devam etse de bazı durumlar içerisinde farklılık gözlemlendiği görülür. Bu durum ise çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa iştirak nafakasının yardım nafakasına dönüşmesidir. Türk Medeni Kanunu’nun 328/2.maddesine göre nafaka durumunun belirlenmesi yapılır. Ayrıca nafakanın kaldırılması erginlik dışında ancak ölümle kaldırılır.

Eğitimi Devam Eden Çocuğun Nafaka Talebi Nasıl Olur?

Reşitliğe erişen birey eğitime devam ederse anne ve babasının bakma yükümlülüğü ortaya çıkar. Bunun için Medeni Kanunu’nun belirttiği 328. Maddesine göre çocuğun eğitimi sona erene kadar bakım masrafları karşılanır. Bu masrafların karşılanması ise anne ve babanın kendi durumları ön planda tutularak belirlenir. Yetilebilen maddi olanakla çocuğun bu giderleri karşılanma sorumluluğu anne baba üzerinde olur. Bu durumun oluşması için ise iştirak nafakası süresi dolmasından kaynaklı yeni yardım nafakası olarak başvuruda bulunulması gerekir. Çünkü 18 yaşını dolduran çocuğa verilen iştirak nafakası doğal süreç içerisinde kaldırılır. Çocuğa ödenen nafaka kaç yaşına kadar devam eder arayışıyla beraber devam eden eğitimin karşılanmasındaki ödeme yardım nafakası mahkemenin belirleyeceği ölçütte meydana gelir. Mahkemeye başvuru olmadan bu durumun şekillenmesi ortaya çıkmaz.

Boşanma davalarında İştirak Davasını İsteme

İştirak nafakası kamu düzeni ile ilgili olduğundan önceden feragati olamaz. Anlaşmalı boşanma sırasında velayet hakkı kendisine bırakılan eş ilk başta isteme talebi olmayıp sonradan iştirak nafakası isterse almasında engel olarak görülecek bir durum meydana gelmez. Anlaşmalı boşanmaya yönelik protokolde iştirak nafakasına ilişkin bir düzenleme yer almasa da sonradan açılabilecek davalar sayesinde bu talebin belirtilmesi oluşabilir.

İştirak Nafakasının Alınmasında Zamanaşımı Var Mı?

Çocuğa ödenen nafaka kaç yaşına kadar devam eder anlayışı ile birlikte nafaka talebinde zamanaşımının olup olmadığı bir diğer merak edilen konulardan biridir. Nafakanın artması veya azaltılması istenen durumlar olarak meydana gelip bununla alakalı yeni dava açma talebinde iki taraf bulunabilir. Zamanaşımı olmayan sürecin ise çocuğun erginliğe yani 18 yaşına gelene kadar mahkeme tüm dava dilekçelerini inceler ve yeni düzenlemeyi uygulamaya koyar.

Peki gelelim erkeklerin nafaka ödeme yükümlülüğüne… Erkekler Hangi Durumlarda Nafaka Ödemez? Gelin inceleyelim…

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara