Dolandırıcılık Mağdurları Ne Yapmalı?

Dolandırıcılık Mağdurları Ne Yapmalı?

Dolandırıcılık Mağdurları Ne Yapmalı?

Türk hukukunda dolandırıcılık suçu, bir kimseyi aldatıcı eylemlerle aldatmak ve bu eylemlerden aldatılan veya üçüncü bir kişi pahasına çıkar sağlamak olarak tanımlanmaktadır. Bu tanıma göre dolandırıcılığın unsurları şunlardır:

 

 • Aldatıcı eylemler,
 • Söz konusu eylemlerden çıkar sağlama,
 • Aldatılan kişinin veya üçüncü bir kişinin kaybı.
 • Birçok dolandırıcılık davası, suçun işlenme koşulları ve yöntemlerine, ilgili taraflara, faillerin sayısına ve mağdurların türüne bağlı olarak 1-5 yıl arasında hapis cezası ile sonuçlanmaktayken, dolandırıcılığın cezası 20 yıla kadar hapis cezasına kadar çıkabilmektedir. .

  Türkiye’de yüksek mahkeme kararlarına göre dolandırıcılık, yasal bir uyuşmazlıktan sistematik aldatma eylemleriyle ayırt edilebilmektedir. Bu itibarla, bedeli tahsil ederek sözleşmeye riayet etmemek, mal, mülk veya hizmetleri teslim etmemek başlı başına bir hukuki ihtilaftır ve dolayısıyla suç değildir.

  Dolandırıcılık suçunda, dolandırıcılık mağdurlarının rızası söz konusudur, ancak dolandırıcılık mağdurlarının bu rızası, mağdurun hileli davranışı ve iradesini sakatlayarak verilmiştir. Bu nedenle dolandırıcılık suçunda failin hukuken geçerli iradesinden söz edilemez. Dolandırıcılık suçlarında, hileli fiillerle mağdurun iradesinin zedelendiğinin ispatı ve ispatı çok önemlidir.

  Bir fiilin dolandırıcılık olarak kabul edilip edilemeyeceği, failin haksız yere kâr elde etmek için ne kadar uğraştığına bağlıdır. Bu nedenle her davanın kendi içinde değerlendirilmesi ve ardından dolandırıcılık mı yoksa hukuki uyuşmazlık mı olduğunun belirlenmesi gerekir.

  Dolandırıcılık mağdurları için, dolandırıcılık suçundan suç duyurusunda bulunurken, failin fiilini hukuki bir uyuşmazlıktan ayıran hususların vurgulanması çok önemlidir. Bu ayrımın yapılmaması durumunda şikâyet hukuki uyuşmazlık olarak reddedilebilir. Bu nedenle dolandırıcılık mağdurlarının dolandırıcılık davalarında deneyimli bir avukata danışmaları şiddetle tavsiye edilir.

  Dolandırıcılık suçunun takibi şikâyete bağlı bir suç değildir. Dolandırıcılık suçu mağduru kişi karakola veya savcılığa suç duyurusunda bulunabilir. Dolandırıcılık ve dolandırıcılık mağduru kişiler Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilir ve soruşturma başlatabilir. Soruşturma sonunda yeterli şüphenin oluşması halinde Cumhuriyet Başsavcısı tarafından kamu davası açılacaktır. Dolandırıcılık suçu gibi diğer ceza hukuku alanındamersin ağır ceza avukatıolarak hukuk büromuzdan destek almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  Dolandırıcılık Suçu Şikayet Dilekçesi Örneği:

  …………… CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

  MÜŞTEKİ : İsim Soy isim (TC Kimlik No) Adres Bilgileri

  VEKİLİ : Av. ……………….

  ŞÜPHELİ:İsim Soy isim (TC Kimlik No)Adres Bilgileri

  SUÇ : Dolandırıcılık (TCK Madde 157),

  SUÇ TARİHİ

  VE YERİ : …/…/…

  KONU:

  AÇIKLAMALAR:

  …………………………

  HUKUKİ SEBEPLER:

  HUKUKİ DELİLLER:

  SONUÇ ve İSTEM:

  Müşteki Vekili

  Av. ………………..

  İmza

  Yorum yapın

  Open chat
  Merhaba 👋
  Size yardımcı olabilir miyiz?
  Hemen Ara