Eşlerden Birisi Boşanmak İstiyor, Diğeri Boşanmak İstemiyorsa Ne Yapılmalı?

Eşlerden Birisi Boşanmak İstiyor, Diğeri Boşanmak İstemiyorsa Ne Yapılmalı?” makalemizi şimdi sizlerle buluşturuyoruz.

Eşlerden Birisi Boşanmak İstiyor, Diğeri Boşanmak İstemiyorsa Ne Yapılmalı?

Kadın ya da erkek eşlerden birinin boşanmak istememesi halinde çekişmeli boşanma davası açılır. Evlilik birliği birçok nedenden dolayı sarsabilir ve eşler boşanma talebinde bulunabilir. Bu durumda anlaşmalı boşanma davası ya da çekişmeli boşanma davası açılır ancak bazı nedenlerden dolayı eşlerden birisi boşanmak istiyor, diğeri boşanmak istemiyorsa ne yapılmalı? Bu durum karşısında boşanmak isteyen taraf çekişmeli boşanma davası açmalıdır.

Eşin Kusurlu Olmaması Gerekir

Eşlerden birinin boşanma istemesi ya da diğerinin istememesi sebeplerine göre dava sürecini belirler. Boşanmak istemeyen taraf eşini sevdiğini ve evliliğinin devamını talep ederse bu durumda süreç değişir. Ancak bunun talep edebilmesi için eşin kusurlu olmaması gerekir, boşanmak istemeyen tarafın nedeni sadece mal paylaşımı yapmak ise bu süreçte amaç boşanma davasında uzatmaktır. Bu durum karşısında boşanmanın sürecini uzatır, hakimin boşanma davasında eşlerin ayrılmasına hükmetmesi eşin talebine göre değerlendirilmez. Eşlerden birisi boşanmak istiyor, diğeri boşanmak istemiyorsa ne yapılmalı? Mahkeme heyeti kişinin taleplerini ve kanıtlarına hatta delillere göre boşanmalarına hükmeder ancak bazı durumlar karşısında boşanma talebi reddedilir.

Davanın İçeriğine Göre Değişir

Örneğin eşlerden biri aldatma sebebiyle boşanmak istiyor ancak kanıt bulamıyorsa bu durumda mahkeme heyeti tarafından dava reddedilir. Ancak zina ve aile içi şiddet gibi durumlar varsa ve buna delil bulunabiliyorsa bu durum karşısında mahkeme boşanmaya karar verir. Haklı boşanma sebepleri her boşanma davası için aranan şarttır ve bu koşullar altında delillerin mevcut olması gerekir. Erkeğin boşanmak istememesi halinde dava sürecinin uzayıp uzamaması davanın içeriğine göre değişir. Haklı sebebe göre delil olduğu durumda eşlerden birisi boşanmak istiyor, diğeri boşanmak istemiyorsa ne yapılmalı? Boşanmak istemeyen taraf kim olursa olsun davanın süresi yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

bosanma-davasinde-erkeklerin-haklari-tuncsuditol

Çekişmeli Boşanmaya Döner

Bu durumda tarafın yalnızca acı çektirmek ya da mal paylaşımı geciktirmek için davayı uzatması söz konusu olmaz. Boşanma davası reddedilirse her iki tarafında en az 3 yıl boyunca yeniden bir boşanma davası açması söz konusu değildir. Bu nedenden dolayı boşanma davası açmadan önce bir avukat ile hareket etmek ve alanında uzman birinden yardım almak son derece önemlidir. Türk Medeni Kanununa göre anlaşamayan eşler kanunen ayrılabilmek için boşanma davası açmak zorundadır. Aile mahkemesine anlaşmalı ya da çekişmeli olarak iki şekilde boşanma davası açılabilir. Anlaşmalı boşanma davasında duruşma anında eşlerden biri yapılan protokoldeki koşulları kabul etmez ve boşanmaktan vazgeçme hakkını kullanırsa çekişmeli boşanmaya döner. Bu durumda boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak devam eder.

Davanın Uzamasına Neden Olabilir

Anlaşmalı boşanma davası kesinleşmeden önce boşanmadan vazgeçilmesi karar verilmiş olsa dahi temiz süresi içerisinde eşin boşanmayı kabul etmemesi ya da boşanma kararı temyiz etmesi durumlarında boşanma kararı kesinleşmesi için temiz sonucu beklenir. Çekişmeli boşanma davalarında ise eşlerden birisi boşanmak istiyor, diğeri boşanmak istemiyorsa ne yapılmalı? Duruşmaları takip etmez ve bu şekilde davanın uzamasına neden olabilir.

Erkek İçin Değişen Hiçbir Şey Olmaz

Boşanma davalarında eşin boşanmayı isteyip istememesinden çok daha önemli olan eşlerin kusur oranıdır. Şayet karşı taraf eşinin boşanma konusunda kusurlu olduğunu ispatlarsa her ne kadar boşanmak istemezse de mahkeme boşanmalara yönünde karar verir. Ancak kusur yönünde taraf olan bunu ispat edemezse dava reddedilir. 3 yıllık bekleme süreci içerisinde eşler tekrar bir araya gelmezlerse kusur aranmaksızın Aile Mahkemesi eşlerin boşanmasına karar verir. Şayet boşanmak istemeyen kadın olursa davayı açan erkek için değişen hiçbir şey olmaz.

İddiasını İspat Etmekle Yükümlüdür

İddia sahibi ister erkek, ister kadın olsun, iddiasını ispat etmekle yükümlüdür, ispat ettiği sürece istemeyen taraf kadın ya da erkek fark etmeksizin mahkeme heyeti boşanma işlemini gerçekleştirir. Eşlerden birisi boşanmak istiyor, diğeri boşanmak istemiyorsa ne yapılmalı? Her türlü boşanma davası davalı, davacı ile birlikte üçüncü taraf olan çocuk için hatta toplum için önemlidir. Bundan dolayı davalardaki birçok konu hakkında mahkeme kanun koyucu tarafından resen düşünme ve karar vermek üzere görevlendirilmiştir. Nasıl ki evlilik her iki tarafın evlenme iradelerini açıklamaları ile kuruyorsa, evlilik birliğinin sona ermesi aynı usulde gerçekleştirilir.

Peki tek celsede boşanmak için ne yapmalı? Gelin inceleyelim. Bizlere ulaşmak için tıklayınız.

“Eşlerden Birisi Boşanmak İstiyor, Diğeri Boşanmak İstemiyorsa Ne Yapılmalı?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara