Geçici Velayet Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği

Bugünkü yazımızda geçici velayet kararına itiraz dilekçesi örneği paylaşacağız. İlgili dilekçe örnek dilekçe olup muhakkak konusunda uzman bir velayet davası avukatından destek alınması gerekmektedir.

Geçici Velayet Kararına İtiraz Dilekçesi

Geçici velayet: Velayet kararı içerir boşanma davası devam ederken, çocuğun üstün yararı için dava başından sonuna kadar müşterek çocuğa kimin bakacağına dair verilen bir ara karardır. İlgili karar davaya bakmakla görevli aile mahkemesi tarafından verilmektedir. Geçici Velayet Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği geçici velayet kararına verilen mahkemeye yazılı olarak yapılmalıdır. Geçici Velayet Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği hazırlanırken tekrar pedagog atanması istenebilmektedir. Uygulamada verilen karar geçici olduğundan hakimler fazla önemsemekte, bu sebeple bir kez verildiğinde değiştirmek zor olmaktadır.  

Velayet Davasında Hangi Koşullara bakılacağını öğrenmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Geçici Velayet Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği

MERSİN 5. AİLE MAHKEMESİNE

Dosya numarası:

Davalı :

Vekili: Av. Tunç Sudi TOL

Davalı:

Dilekçe konusu : 15.05.2018 tarihli İhtiyatı tedbir kararı ile verilen geçici velayete itiraz ve vekaletnamemizi kabulü hakkındadır.

Açıklamalar:

29.05.2018 tarihinde müvekkilime tebliğ edilen İhtiyatı tedbir ile geçici velayetin davacıya verilmesine ilişkin karara süresinde itiraz etmekteyiz.

Davacı taraf dava dilekçesin de, davalı ile evlendikleri günden beri kavga ettiklerini, davalının sinkaflı küfürler ettiğini, boşanma davası açıp geri feragat ettiğini, müşterek çocukları Ahmet’i kaçırdığını iddia etmiştir. Bu iddiaların da tamamına itiraz etmekteyiz. Şöyle ki;

1) Davacı taraf adli sicil kaydı bulunan bir suçludur.

Davacı Almanya Nürnberg Yerel mahkemesince tarafların beraber oturduğu evi “KUNDAKLAMAK” suçu ile yargılanarak 01.04.2018 tarihli 750P4546 sayılı kararı ile cezalandırılmıştır. Yargılama sonunda müvekkilim davacının babasının baskıları ve tehditleri sonucunda birde davacının hamile olması dolayısıyla şikayetini geri çekmiştir. Bunun üzerine işbu kamu davasında davacı olan ……. 1 NİSAN 2018 tarihinde alt sınırdan ceza alarak, denetimli serbestlikle tahliye olmuştur. (Ek:1 Nürnberg Mahkeme İlamı, Tercümesi yarın sabah yapılıp mahkemeye sunulacaktır.)

2) Davacı müvekkilimi bıçakla yaralamaya çalışmıştır.

Davacı evini kundaklamadan 1 saat önce, müvekkilim ile yaşadıkları tartışma sırasında, mutfakta ki ekmek bıçağını alarak müvekkilimin hayatına kast eder şekilde saldırmış, müvekkilim kendisini geri çekmesi sonucu tişörtü yırtılmıştır. Bunun üzerine müvekkilim çıldıran davacıdan uzaklaşmak için evden çıkarak polisi aramıştır. Bunu üzerine davacı iyice çıldırarak kendi yaşadıkları EVİNİ ATEŞE VERMİŞTİR. İlgili durumu kanıtlar nitelikte, Nürnberg polisi tarafından alınan ifade tutanaklarını ek:2 de paylaşıyorum. (Tercümanlı hali yarın dosyaya sunulacaktır.)

İlgili tutanaklar da davacının müvekkilimi yaralamaya çalıştığını itiraf ettiği görülmektedir.

3) Davacının ruh sağlığı bozuktur. Tedavi edilmesi gerekmektedir.

Davacı yine Nürnberg Polisi tarafından alınan ifade tutanakların da, psikolojisinin bozuk olduğunu, sinirlendiğinde hareketlerini kontrol etmekte zorlandığını, esrar içtiğini itiraf etmiştir. Ayrıca yine davacı kendisine acı vermek kastı ile zaman zaman kendisini jiletlediğini itiraf etmiştir.

4) Davacının müşterek çocuklarına bakacak ekonomik durumu yoktur.

Davacı Almanya vatandaşı olup, Türk vatandaşı değildir. Mavi kart ile geçici olarak Türkiye ‘de yaşamaktadır. Türkiye de sabit ikametgahı yoktur. Ayrıca kendisinin bir gelir kaynağı da yoktur. Kendisi tamamen kötü niyetli olarak, müvekkilime zarar vermek için geçici velayet talebinde bulunmuştur. Çocuğun velayetinin anne de kalması durumunda, geri dönüşü olmayan hak kayıpları yaşanacaktır.

5) Davacının herhangi bir aile ferdinden yardım alması da mümkün değildir.

Davacı kendi aile fertleri ile de kavgalıdır. Yıllarca anlaşmazlık içinde yaşamaktadırlar. Aile fertlerinden yardım alması söz konusu değildir.

6) Müşterek çocuğun anne de kalması çok tehlikelidir.

Yukarıda açıklanan sebeplerden görüleceği gibi, davacının psikolojisi çocuk bakacak durumda değildir. Davacının tek isteği müvekkilime zarar vermektir. Davacı kendi evini ateşe veren, bıçakla insanlara saldıran, uyuşturucu madde kullanan bir kişidir. Davacı sürekli sinir atakları yaşamaktadır. Müşterek çocuğun anne de kalması durumunda bir sinir anında çocuğun da zarar görme ihtimali YÜKSEKTİR.

HUKUKİ SEBEPLER : TMK m.218-260 vd., HUMK’nin ilgili hükümleri

HUKUKİ DELİLLER : Nürnberg Mahkeme İlamı, Nürnberg Polisi ifade tutanakları, tanık, yemin, ve diğer tüm sair deliller.

SONUÇ VE İSTEM :

Yukarıda arz olunan sebeplerle ; – 15.05.2018 tarihli ara kararının İTİRAZEN kaldırılarak, müşterek çocuğun velayetinin davalıya verilmesine karar verilmesini saygı ile vekil eden adına arz ve talep ederim.15.05.2022

ek:1 Nürnberg Mahkeme İlamı)

ek:2 Nürnberg Polisi ifade tutanağı

ek:3 noter onaylı vekaletname

DAVACI VEKİLİ

AV.TUNÇ SUDİ TOL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara