İzinsiz Alınan Ses Kaydı Delil Olarak Kullanılabilir Mi?

İzinsiz Alınan Ses Kaydı Delil Olarak Kullanılabilir Mi? İzinsiz alınan ses kaydının ve diğer görüntülerin delil olarak kullanıp kullanılamayacağı ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır.

İzinsiz Alınan Ses Kaydı Delil Olarak Kullanılabilir Mi?

Gizlice elde edilen ses kaydı ve görüntüler hukuki bir delil niteliği taşımamaktadır. Delillerin hukuka uygun olarak elde edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sistematik ve planlı bir biçimde delil elde etmek için habersizce kaydedilmiş olan görüntü ve ses kayıtları hukuka aykırı bir şekilde elde edilmiş olur. Bu nedenle vakanın ispatı için ceza ve hukuk mahkemelerinde söz konusu belgelerin delil olarak kullanılması mümkün değildir.

Hukuka Uygun İzinsiz Görüntü, Ses ve Video Kayıtları

Hukuka aykırı bir şekilde elde edilen gizli görüntü ve video kayıtları özle hukuk ve ceza yargılamalarında delil olarak kullanılmamaktadır. Ancak belirli durumlarda yaşanmış bir olayın tarafı olan bireylerin kayıtları hukuka uygun bir şekilde elde edebilmesi de mümkündür. Bu noktada aşağıdaki şartları bir arada gerçekleştirerek elde edilen deliller hukuka uygun olduğu için delil niteliği taşımaktadır.

Görüntü, ses ve video kayı yapan kişilerin kendisine ya da yakınların karşı işlenmekte olan bir suç söz konusu olması durumunda kişilerin kendisine ya da aile birliğine yönelen onuru zedeleyen ve saldırıyı önlemek için kayıt yapılması gerekmektedir. Kayıt yapan kişilerin ya da yakınların aleyhine işlenmiş olan suç ya da haksız saldırı tesadüfen ya da aniden gelişen bir olayı olarak cereyan etmektedir. Tesadüfi ya da ani gelişmeyen bir olay nedeni ile sistematik ve planlı olarak delil oluşturmak için gerçekleştirilen ses, video ve fotoğraf kayıtları suç teşkil etmektedir. Fotoğraf, ses ve video kayıtlarının yapan bireylerin bir suç nedeni ile o anda kolluk kuvvetlerine başvurabilme imkanının olmaması gerekmektedir. Kolluk güçlerine başvuru yapmak mümkünken kayıt tutulması kayıtları hukuka aykırı hale getirmektedir.

İzinsiz Ses, Fotoğraf ve Video Kaydı Almak Suç Mudur?

Hukuku aykırı bir şekilde elde edilen deliller suçtur. Konuşmaların dinlenmesi, kayda alınması suçu, haberleşmenin gizliliğinin ihlal edilmesi suçu, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi suçu bu suç unsurlarını oluşturan detaylardır. İzinsiz Alınan Ses Kaydı Delil Olarak Kullanılabilir Mi? gibi ceza hukuka yönelik içerikler için mersin ceza avukatı olarak büromuz avukatlarından destek alabilirsiniz.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara